Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-88/06
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-88/06
Data
2006.05.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kurs waluty
spłata kredytu
ulga odsetkowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Po jakim kursie powinna zostać przeliczona na PLN kwota spłaconych odsetek od kredytu mieszkaniowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 24.03.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pani pismem z dnia 24.03.2006 roku wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że w m-c lipcu 2005 roku zaciągnęła Pani kredyt mieszkaniowy na zakup nowego lokalu mieszkalnego. Kredyt jest ewidencjonowany we frankach szwajcarskich (CHF). Spłata zadłużenia następuje bezpośrednio z konta walutowego prowadzonego w CHF.

W złożonym wniosku zadano pytanie: po jakim kursie powinna zostać przeliczona na PLN kwota spłaconych odsetek w CHF.

Pani uważa, iż kwota spłaconych odsetek powinna zostać przeliczona z CHF na PLN według kursu średniego ogłoszonego przez NBP, obowiązującego w każdym pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. , Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się - z zastrzeżeniem ust. 2-4 - faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku mieszkalnego na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu zawiera art. 26b ust. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wynika jednoznacznie, że odliczeniu podlegają jedynie faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki).

Gramatyczna wykładnia użytego w tym przepisie zwrotu ,,faktycznie poniesione" wskazuje, że odliczeniu podlegają tylko te wydatki które w rzeczywistości zostały w formie gotówkowej lub bezgotówkowej zapłacone przez podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie przysługuje, jeżeli odsetki:

  • zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu (pożyczki),
  • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
  • nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponieważ przepis nie precyzuje jednocześnie w jakiej walucie zapłacone odsetki podlegają odliczeniu, należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 354 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późniejszymi zmianami) zobowiązanie zarówno spłaty kwoty kredytu jak i odsetek powinno być wykonane zgodnie z treścią obowiązków jakie przyjął na siebie kredytobiorca zawierając umowę, a zatem jeśli w umowie tej określono walutę w jakiej powinna nastąpić spłata kwoty kredytu czy odsetek, obowiązkiem kredytobiorcy jest wykonać to świadczenie w tej walucie.

Zgodnie z bowiem z art. 69 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późniejszymi zmianami) przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Umowa ta powinna być zawarta na piśmie i określać między innymi kwotę i walutę kredytu oraz zasady oprocentowania.

Jeśli więc w ramach obowiązującego porządku prawnego, wynikającego z przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz.U. Nr 141, poz. 1178), w umowie kredytu została określona waluta to kredytobiorca jest zobowiązany spłacić kredyt i odsetki w tej walucie.

Wysokość i terminy zapłaty odsetek, w myśl art. 26b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, powinny być udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Przy czym w dowodzie tym kwota zapłaconych odsetek powinna zostać określona w złotych polskich, gdyż wszelkie kwoty limitów odliczeń wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. określają je w polskich złotych.

Zgodnie zaś z powołanym w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe, zasady oprocentowania, w tym sposób rozliczenia według kursów sprzedaży czy zakupów waluty obcej powinien wynikać z umowy kredytu a nie według kursu walut, stosowanego w banku udzielającym kredytu.

Przepis art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki, o których mowa, zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek).

Tak więc, aby skorzystać z ulgi, powinna Pani wystąpić do banku - kredytodawcy o stosowne zaświadczenie dokumentujące zapłatę odsetek.

Mając na uwadze powyższe odliczeniu od dochodu podlegają udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony (bank) wydatki poniesione przez podatnika na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na inwestycję służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - pod warunkiem spełnienia wszystkich zasad i warunków uprawniających do skorzystania z ulgi odsetkowej określonych w art. 26b ust. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem przedstawione stanowisko we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj