Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/115/2006/PP/443/57/2006
z 12 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/115/2006/PP/443/57/2006
Data
2006.09.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budowa budynków
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlane
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Czy usługi budowlane polegające na kompleksowym wybudowaniu budynku mieszkalno-usługowego wraz z materiałami, podlegają opodatkowaniu stwaką 7% VAT, jesli więcej niż połowa powierzchni użytkowej tego budynku to powierzchnie mieszkalne ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.06.2006 r. (data wpływu do Urzędu 13.06.2006 r.) Podatnika złożonego przez Pełnomocnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 13.06.2006 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika złożony przez Pełnomocnika o interpretację dotyczącą prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący :

Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym czynności opodatkowane. Prowadzi na własne nazwisko działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych, budowlano-remontowych, budowlano-montażowych itp. W ramach swojego przedsiębiorstwa podpisał umowę na roboty budowlane polegające na kompleksowym wybudowaniu budynku mieszkalno-usługowego z jego materiałów. Całkowita powierzchnia użytkowa budowanego budynku, zgodnie z projektem budowlanym to 502,15 m kw., z czego powierzchnia użytkowa (parter) to 111,05 m kw., a powierzchnia mieszkania (pierwsze i drugie piętro - 4 mieszkania) to powierzchnia 377,90 zł. m kw.

Pytanie podatnika brzmi: Czy usługi budowlane polegające na kompleksowym wybudowaniu budynku mieszkalno-usługowego wraz z materiałami, podlegają opodatkowaniu stawką VAT 7%, jeśli więcej niż połowa powierzchni użytkowej tego budynku to powierzchnie mieszkalne ?

Stanowisko Podatnika:Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia 31 grudnia 2007 r. stawka obniżona 7% obowiązuje w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz

-obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do treści art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%) rozumie się inwestycje w zakresie tych obiektów, jak również ich remonty.

W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), przez budynki mieszkalne rozumie się obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Podatnik uważa, iż wykonując kompleksowo inwestycję budowlaną. tj. budynek mieszkalno-usługowy, którego więcej niż połowa powierzchni użytkowej to powierzchnia mieszkalna, wykonuje inwestycję budowlaną związana z budownictwem mieszkaniowym. Konkluzja taka wynika z brzmienia przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Podatnik uważa, że wykonywane przez niego roboty budowlane (budowa budynku mieszkalno-usługowego) winny być opodatkowane stawką 7% VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru zdefiniowane zostało w art. 2 pkt 6 ustawy. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy tez świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, o czym stanowi art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o VAT. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29). W zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje czynności z wykorzystaniem artykułów branży budowlanej, tak sklasyfikowana jest jego czynność, a w konsekwencji odpowiednia dla tej czynności stawka podatku VAT.

Jak wynika z danych zawartych we wniosku Podatnika budynek mieszkalno-usługowy, którego powierzchnia mieszkalna stanowi więcej niż połowę całkowitej powierzchni w świetle Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych PKOB jest budynkiem mieszkalnym.

Zatem jeśli budynek ten jest sklasyfikowany wg nr PKOB wymienionego wyżej tj. 111, 112 lub 113 to roboty budowlano-montażowe z nim związane są opodatkowane do dnia 31.12.2007r. stawką podatku VAT w wysokości 7%.

W związku z powyższym po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podziela stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj