Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/415/29/06
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/29/06
Data
2006.06.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
tytuł prawny
ulga remontowa
użytkowanie (używanie)
zmiana


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej podlegają odliczeniu poniesione wydatki związane z realizacją robót mających na celu zmianę sposobu użytkowania budynku inwentarskiego na budynek mieszkalno-gospodarczy ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 11.04.2006 r. w sprawie odliczenia od podatku za 2005 rok w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej poniesionych wydatków związanych z realizacją robót mających na celu zmianę sposobu użytkowania budynku inwentarskiego na budynek mieszkalno-gospodarczy.

W dniu 12.04.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż na podstawie decyzji wydanej w dniu 24.06.2005 r. uzyskał Pan pozwolenie na remont budynku inwentarskiego. Dokonane przez Pana roboty miały na celu przekształcenie tego budynku na budynek gospodarczo-mieszkalny. Zakład Projektowo-Wykonawczy wystawił zaświadczenie z którego wynika, iż stopień zaawansowania budowy na dzień 28.12.2005 r. wyniósł 80,5% wartości kosztorysowej budynku. W związku z tym prezentuje Pan pogląd, iż budynek ten jest budynkiem mieszkalnym i ma Pan prawo do odliczenia wydatków poniesionych na remont tego budynku.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Warunkiem nabycia prawa do odliczenia wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej jest spełnienie wszystkich przesłanek zawartych w powołanym przepisie. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że odliczeniu podlegają wydatki poniesione wyłącznie na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Jedynie wydatki przeznaczone na remont i modernizację budynku, który przed poniesieniem wydatków jest uznany, na podstawie odrębnych przepisów, za budynek mieszkalny mogą stanowić podstawę do skorzystania z ulgi. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynika, iż w dniu 14.01.2005 r. dokonał Pan zgłoszenia robót budowlanych, polegających na rozbudowie budynku gospodarczego parterowego. Następnie na podstawie decyzji wydanej w dniu 24.06.2005 r. uzyskał Pan pozwolenie na remont budynku inwentarskiego. Zakończenie tego remontu zostało potwierdzone pismem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z dnia 29.09.2005 r. Zaś w dniu 27.10.2005 r. złożył Pan wniosek dotyczący zmiany sposobu użytkowania budynku inwentarskiego na budynek mieszkalno-gospodarczy i Starostwo Powiatowe w piśmie z dnia 17.11.2005 r. nie wniosło sprzeciwu na realizację tych robót. A zatem, poniesione przez Pana wydatki są wydatkami związanymi z realizacją robót mających na celu przekształcenie budynku inwentarskiego na budynek mieszkalno-gospodarczy (natomiast przed tymi wydatkami poniósł Pan wydatki na rozbudowę budynku gospodarczego oraz na remont budynku inwentarskiego). Budynek ten w 2005 roku nie uzyskał jeszcze statusu budynku mieszkalnego (w części). Oznacza to, iż poniesione przez Pana wydatki nie można uznać za wydatki przeznaczone na remont budynku mieszkalnego. W związku z powyższym wydatki te nie podlegają odliczeniu od podatku za 2005 rok w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj