Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-122/220/06/DP
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-122/220/06/DP
Data
2006.07.07


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka komandytowa
sprzedaż nieruchomości
środek trwały
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
Jak nalezy ustalić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy Nieruchomość wniesiona do spółki osobowej tytułem wkładu zostanie następnie sprzedana?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika Sp. z o.o. z dnia 20.03.2006 r. (przekazanego z Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów do tutejszego Urzędu dnia 12.04.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe w zakresie objętym pytaniem 3.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku (uzupełnionego pismem z dnia 14.06.2006 r.) wynika, iż wnioskodawca przystępuje do spółki osobowej (komandytowej) wnosząc tytułem wkładu gotówkę.

Drugim wspólnikiem spółki osobowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Drugi Wspólnik), która jest właścicielem zabudowanej nieruchomości (dalej: Nieruchomość). Drugi Wspólnik zamierza wnieść Nieruchomość tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Nieruchomość zostanie wniesiona do spółki osobowej po wartości rynkowej Nieruchomości, która zostanie wskazana w umowie spółki osobowej i będzie inna niż koszt nabycia Nieruchomości przez Drugiego Wspólnika.

Ponieważ przedmiotem działalności spółki osobowej będzie m.in. obrót nieruchomościami, w przyszłości Nieruchomość zostanie sprzedana.

Udział Capital Park i Drugiego Wspólnika nie będzie proporcjonalny do wartości wnoszonych wkładów i będzie określony w umowie spółki osobowej.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy wniesienie przez Drugiego Wspólnika Nieruchomości tytułem wkładu do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce...

2. Jaką wartość początkową wniesionej Nieruchomości należy przyjąć dla potrzeb ewidencji środków trwałych...

3. Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy Nieruchomość wniesiona do spółki osobowej tytułem wkładu zostanie następnie sprzedana...

Zdaniem Spółki w opisanym wyżej stanie faktycznym wniesienie przez Drugiego Wspólnika Nieruchomości na poczet wkładu do spółki osobowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla żadnego ze wspólników spółki osobowej (pytanie 1.). Swoje stanowisko wnioskodawca opiera na analogii stosowania przepisów dotyczących wnoszenia wkładów na poczet kapitału zakładowego spółki kapitałowej (art. 12 ust. 4 pkt. 4), zgodnie z którymi ta operacja jest neutralna podatkowo zarówno dla spółki uzyskującej aport, jak i dla pozostałych wspólników.

Zajmując stanowisko w przedmiocie pytania 2. wnioskodawca stwierdza, że dla celów podatkowych, tj. dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy przyjąć jako wartość początkową wartość Nieruchomości określoną przez wspólników, nie wyższą od wartości rynkowej. Będzie to zatem wartość rynkowa określona w umowie spółki osobowej. Swoje stanowisko w tej kwestii wnioskodawca opiera na analogii stosowania przepisów dotyczących wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (art. 16g ust. 1 pkt. 4), zgodnie z którymi za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Spółka powołuje się na stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do wkładów w spółkach osobowych wnoszonych przez osoby fizyczne.

Z uwagi na brak szczególnych unormowań regulujących kwestie kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia Nieruchomości wniesionej do spółki osobowej (pytanie 3.), koszty uzyskania przychodu należy ustalić stosując zasady ogólne. Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku zbycia Nieruchomości, łącznym kosztem uzyskania przychodu dla obydwu wspólników będzie wartość Nieruchomości ustalona w chwili jej wniesienia do spółki osobowej pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Dochodem do opodatkowania w Spółce będzie różnica pomiędzy ceną należną spółce osobowej z tytułu sprzedaży nieruchomości a wartością Nieruchomości jaką miała ona w chwili wnoszenia do spółki osobowej (wartością początkową) pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne ustalone w proporcji, w jakiej Spółka uczestniczy w zysku spółki osobowej.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki zawartego we wniosku w zakresie objętym pytaniem 3. i odpowiadając na wątpliwości Spółki związane ze sposobem ustalenia kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży Nieruchomości wniesionej do spółki osobowej tytułem wkładu, wyjaśnia co następuje.

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W związku z powyższym, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiadając na wątpliwości Spółki związane ze sposobem ustalenia kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży Nieruchomości wniesionej do spółki komandytowej tytułem wkładu, należy zauważyć że sprzedaż Nieruchomości przez spółkę komandytową spowoduje powstanie przychodu opodatkowanego u wspólników spółki komandytowej, w tym Wnioskodawcy, proporcjonalnie do ich „udziału” w tej spółce.

Przychód z udziału w spółce komandytowej ustalany będzie w przypadku Wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś koszty uzyskania przychodu w oparciu o art. 15 i następne ww. ustawy. Możliwość zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do „przychodu spółki osobowej” wynika z faktu, iż wspólnikami tej spółki są osoby prawne.

Szczególnym sposobem uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne jest amortyzacja. Wydatki na ich nabycie nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio, lecz pośrednio, poprzez dokonywane przez podatnika odpisy amortyzacyjne. W przypadku sprzedaży Nieruchomości przez spółkę osobową, koszt uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości wartości początkowej Nieruchomości określonej w księgach spółki osobowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Dla wnioskodawcy – koszty uzyskania przychodu będą równe wartości początkowej Nieruchomości, czyli wartości rynkowej określonej w umowie spółki osobowej, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne – proporcjonalnie do posiadanego udziału. Sformułowanie „posiadany udział” w świetle art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza, ze koszty dzieli się proporcjonalnie do wkładów a nie do udziału w zysku. Opodatkowaniu przez wspólników spółki osobowej podlegać będzie zatem różnica pomiędzy ceną należną spółce osobowej z tytułu sprzedaży Nieruchomości a wartością początkową tej Nieruchomości (ustaloną na podstawie art. 16g ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy) pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Przychody i koszty uzyskania przychodu poszczególnych wspólników spółki komandytowej ustalane będą proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Stanowisko podatnika, że przychody i koszty poszczególnych wspólników spółki powinny być ustalone na podstawie proporcjonalnego udziału ich w zysku spółki komandytowej, mogłoby zostać uznane za prawidłowe tylko wtedy, gdy „udział w zysku” byłby – w rozumieniu podatnika – pojęciem tożsamym i odpowiadającym pojęciu wniesionych wkładów w spółce komandytowej (art. 123 Kodeksu spółek handlowych).

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie pytań 1. i 2. zostanie udzielona odrębnym postanowieniem


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj