Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/270/DJW/06
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/270/DJW/06
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów
spółka jawna
spółki handlowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jakie skutki prawa podatkowego wynikną w momencie przekształcenia spółki, czy nie trzeba będzie zwracać naliczonego podatku VAT od zakupionych i użytkowanych do celów działalności gospodarczej środków trwałych /między innymi budynku/.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 25 lipca 2006 roku, w zakresie podatku od towarów i usług, za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka z o. o. ma zamiar przekształcić się w bieżącym roku w inną spółkę handlową - spółkę jawną. Wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej i majątek spółki z o.o. zaliczony zostanie na poczet wkładów do spółki jawnej.

Zadają Państwo pytanie, jakie skutki prawa podatkowego wynikną w momencie przekształcenia spółki, czy nie trzeba będzie zwracać naliczonego podatku VAT od zakupionych i użytkowanych do celów działalności gospodarczej środków trwałych /między innymi budynku/.

Stoją Państwo na stanowisku, iż w myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b osobowa spółka handlowa /w tym przypadku jawna/ powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki przekształcanej spółki. Tak więc nie obejmuje to w tym przypadku zwrotu VAT naliczonego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Przekształcenie spółki z o. o w spółkę jawną przewiduje art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Norma prawna zawarta w art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) określa podatkowe następstwo prawne związane z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową; osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

- przekształcenia innej osoby prawnej,

- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zatem spółka osobowa niemająca osobowości prawnej powstała w wyniku, przewidzianego przez przepisy prawna trybu przekształcenia spółki kapitałowej staje się sukcesorem jej praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego.

W związku z faktem, iż w przedmiotowej sprawie chodzi o przekształcenie spółki kapitałowej jaką jest spółka z o. o w spółkę osobową, tj. spółkę jawną, przepisy art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dotyczące opodatkowania przy likwidacji działalności spółki, w przedmiotowym przypadku, nie mają zastosowania, bowiem nie dochodzi tutaj do rozwiązania spółki.

Wspólnicy spółki przekształconej są zobowiązani do aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym powiadamiają naczelnika urzędu skarbowego o zmianie danych zawartych w tym zgłoszeniu, w związku z faktem przekształcenia podmiotu spółki z o. o, w spółkę jawną w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana - zgodnie z treścią art. 96 ust. 12 ustawy o podatku VAT.

Ponadto w myśl przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników /Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm./ numer identyfikacji podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,

przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Zatem w przypadku przekształcenia spółki handlowej w inna spółkę handlową następuje sukcesja NIP.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj