Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0175/2/05/AK
z 15 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0175/2/05/AK
Data
2006.03.15



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przychód
rachunek walutowy
różnice kursowe
środki własne
waluta obca


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, po jakim kursie Spółka była zobowiązana wycenić wpływ środków z kredytu na rachunek w Euro posiadany banku w Wielkiej Brytanii.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie różnice kursowe od własnych środków pieniężnych ? wycena środków z kredytu dewizowego przelanych na rachunek dewizowy w Euro w banku Wielkiej Brytanii

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W zakresie podstawowego zakresu przyszłej działalności eksploatacyjnej Spółki znajduje się obsługa głębinowego terminalu kontenerowego. W celu wykonywania swoich zadań statutowych Spółka rozpoczęła realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego, którego efektem będzie terminal kontenerowy. Proces inwestycyjny, który jest w fazie przygotowania, będzie trwał co najmniej dwa lata i wymagać będzie nakładów inwestycyjnych rzędu 170 mln USD. Przewiduje się, że do dnia zakończenia budowy terminalu Spółka nie rozpocznie prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej.

Budowa terminalu kontenerowego jest finansowania środkami własnymi, a także środkami z kredytu inwestycyjnego, z którego w przeważającej części będą pochodzić środki finansowe na dalsze nakłady inwestycyjne. Kredytu inwestycyjnego udzielił Spółce bank w walucie Euro. Środki kredytu w całości zostały przelane na rachunek bankowy w Euro założony przez Spółkę w banku w Wielkiej Brytanii.

Z rachunku dewizowego w Euro w banku w Wielkiej Brytanii Spółka będzie dokonywać płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych, a także podmiotu polskiego, w stosunku do którego Spółka posiada pozwolenie dewizowe NBP. Do rachunku dewizowego będą także dopisywane odsetki w związku z posiadanymi na nim środkami pieniężnymi.

Podatnik ma wątpliwości, po jakim kursie Spółka była zobowiązana wycenić wpływ środków z kredytu na rachunek w Euro posiadany banku w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Podatnika do wyceny wpływu środków z kredytu dewizowego na rachunek dewizowy w Euro w banku w Wielkiej Brytanii ma zastosowanie kurs sprzedaży banku krajowego, w którym Spółka posiada rachunek w Polsce.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Dla celów podatkowych różnice kursowe powstałe od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych zostały zdefiniowane w art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Na podstawie art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15.02.1992r. przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Jak stanowi art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992r. koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W świetle powołanych przepisów jednostka posiadająca własny rachunek walutowy, czy to w kraju czy za granicą, obowiązana jest do wyliczania różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych tylko w przypadku faktycznego otrzymania przychodu i przy faktycznej zapłacie zobowiązania. Takim zdarzeniem może być sprzedaż bankowi waluty zgromadzonej na rachunku dewizowym, czy spłata zobowiązania w walucie obcej ze środków zgromadzonych na rachunku dewizowym.

W przypadku przekazywania środków pomiędzy rachunkami następuje jedynie transfer środków, a ich suma w walucie obcej nie ulega zmianie. W konsekwencji w przypadku przelewu posiadanych przez podmiot środków pieniężnych w walutach obcych między różnego rodzaju rachunkami w kraju i za granicą nie ustala się różnic kursowych, o których mowa w art. 12 ust. 2a i 15 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przekazanie środków między rachunkami następuje według tego samego kursu, jaki miał zastosowanie w dniu nabycia lub otrzymania waluty (tj. kursu historycznego). W przypadku, gdy wpływ waluty na rachunek dewizowy nastąpił ze środków zaciągniętego kredytu dewizowego, to do wyceny waluty Spółka winna przyjąć kurs sprzedaży walut ogłaszany przez bank, z którego usług korzystał Podatnik zaciągając kredyt, z dnia zaciągnięcia tego kredytu, a nie kurs banku krajowego, w którym Spółka posiada rachunek, z dnia wpływu środków na rachunek w Wielkiej Brytanii.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj