Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471DPF/415-69/06/ML
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471DPF/415-69/06/ML
Data
2006.09.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
środek transportowy
wycieczka
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Spółka organizuje wycieczkę pracowniczą. Czy w związku z tym, pracownicy, którzy nie mają obowiązku korzystania ze środka transportu zapewnionego przez pracodawcę i mogą dotrzeć na miejsce przeznaczenia własnym samochodem, to czy koszt przejazdu autokarem należy opodatkować?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

P O S T A N A W I A

- UZNAĆ STANOWISKO STRONY ZA PRAWIDŁOWE

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że SPÓŁKA jako pracodawca organizuje wycieczkę pokrywając jej koszt ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca nie wykupuje w biurze podróży, tylko sam wynajmuje autokar, a uczestnicy wycieczki zakwaterowani są w ośrodku wypoczynkowym należącym do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji, jeżeli pracownicy nie mają obowiązku korzystania ze środka transportu zapewnionego przez pracodawcę i mogą dotrzeć na miejsce przeznaczenia własnym samochodem, to czy koszt przejazdu autokarem należy opodatkować.

Zdaniem Spółki, jeżeli pracownicy nie mają obowiązku korzystania ze środków transportu zapewnionego przez pracodawcę i mogą dotrzeć na miejsce przeznaczenia np. własnymi samochodami, to kosztów wynajmu autokaru nie można przypisać do konkretnego pracownika, a świadczenie takie jest obojętne podatkowo.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, stanowisko Spółki Poczty Polskiej jest prawidłowe.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity z 2000r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość, została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 11 ust.1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9 i art. 20 ust.3, są otrzymane lub postawione o dyspozycji podatnika podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w przedstawionym stanie faktycznym, powołany przepis art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie mówi, że przychodami pracownika są otrzymane lub postawione do dyspozycji wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast jeżeli ktoś nie skorzystał z możliwości zaoferowanej przez pracodawcę w tym przypadku w postaci zapewnionego środku transportu, to tym samym nie otrzymał świadczeń nieodpłatnych i nie uzyskał przychodu z tego tytułu.

Sama możliwość skorzystania ze świadczenia nie stanowi bowiem wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń.

Zatem koszt transportu zapewnionego przez pracodawcę, jeżeli pracownicy nie mieli obowiązku skorzystania ze środka transportu sfinansowanego przez pracodawcę i z niego nie skorzystali, nie stanowi przychodu dla tych osób z uwagi na to , że nie można "przypisać" im przychodu na podstawie cytowanych wyżej przepisów .

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj