Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/50/05/1
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/50/05/1
Data
2006.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi transportowe
zakres usługi


Pytanie podatnika
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla usług załadunku i wyładunku towaru.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1 i 4 oraz ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.05.2005 r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe o ile dokonana przez Podatnika kwalifikacja świadczonych usług jest prawidłowa.

Pismem z dnia 12.05.2005 r., znak TW/231/2005, Podatnik wystąpił do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym piśmie wskazał, iż świadczy usługi transportowe własnymi i obcymi środkami transportu. Zdarza się jednocześnie, iż kierowcy Podatnika, oprócz usługi transportowej, ręcznie ładują i wyładowują towar, co uwidocznione jest w odrębnej pozycji wystawianej faktury VAT.

W opisanym stanie faktycznym przedmiotem zapytania Podatnika był moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla usług załadunku i wyładunku towaru. Jednocześnie podatnik w złożonym wniosku wskazał, iż usługi załadunku i wyładunku towaru nie są tożsame z usługami przeładunkowymi, a zastosowanie znajdą dla nich ogólne zasady określania momentu powstawania obowiązku podatkowego.

Postanowieniem z dnia 6.06.2005 r., znak I US-II/443/50/05/1, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał interpretacji przepisów prawa podatkowego, uznając stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku z dnia 12.05.2005 r. za prawidłowe. Następnie w dniu 21.06.2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wydał decyzję znak L.IS.II/2-4430/222/05, uchylającą z urzędu ww. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 6.06.2005 r. W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ II instancji wskazał, iż składając wniosek z dnia 12.05.2005 r. o wydanie pisemnej interpretacji, podpisany wyłącznie przez Prezesa Zarządu spółki, Podatnik był niewłaściwie reprezentowany. Uchybienie to powoduje konieczność eliminacji z obrotu prawnego rozstrzygnięcia wydanego przez organ podatkowy na podstawie tak sporządzonego wniosku. W toku prowadzonego przez organ I instancji postępowania Podatnik pismem z dnia 26.06.2006 r., znak TW/303/2006, usunął wady formalne wniosku, wskazane w orzeczeniu Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy zważył, co następuje:

W złożonym wniosku przedmiotem zapytania podatnika był moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla usług załadunku i wyładunku towaru. Jednocześnie zdaniem Podatnika usługi załadunku i wyładunku towaru nie są tożsame z usługami przeładunkowymi, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt pkt 2 lit. b) ustawy o VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust 1 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie dla pewnych kategorii czynności opodatkowanych podatkiem VAT, ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. W myśl art. 19 ust. 13 pkt pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług spedycyjnych i przeładunkowych.

Dokonując niniejszej interpretacji tut. organ podkreśla, iż wykluczenie "tożsamości" usług załadunkowych i wyładunkowych towarów z usługami przeładunkowymi (dla których ustawa przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego) może zostać dokonane jedynie w oparciu o prawidłowe zkwalifikowanie usługi do danego grupowania statystycznego, zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (ogłoszonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. - Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.).

Wskazać jednocześnie należy zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków Podatnika, który w razie wątpliwości co do klasyfikacji określonej usługi może zwrócić się o pomoc do uprawnionego organu, którym jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel.: 042 683 92 70).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj