Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/76/06/PP
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/76/06/PP
Data
2006.09.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podatek dochodowy od osób fizycznych
podmiot zagraniczny
spółka z udziałem zagranicznym


Pytanie podatnika
Czy podmiot zagraniczny nieposiadający na terytorium Polski siedziby zatrudniający w Polsce pracownika i opłacający składki na ubezpieczenie społeczne może być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki zagranicznej "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że 2004r. Spółka "X" z siedzibą w Niemczech zawarła umowę o pracę z pracownikiem - obywatelem polskim. Pierwsze wynagrodzenie zostało wypłacone w grudniu 2004r. i za grudzień 2004r. została też sporządzona przez Spółkę pierwsza deklaracja PIT-4. Do końca 2005r. deklaracje PIT-4 składane były do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Od stycznia bieżącego roku deklaracje wraz z zaliczkami na podatek są odprowadzane do Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Spółka rozliczając wynagrodzenie swojego jedynego pracownika traktowała go jako polskiego pracownika. Jego wynagrodzenie było traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy i rozliczane zgodnie z polskimi przepisami w tym zakresie. Ponadto Spółka jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. Dla tego celu wystąpiła o nadanie numeru NIP i od samego początku zatrudnienia pracownika na terytorium Polski, zgodnie z przepisami ubezpieczeniowymi opłaca składki na ubezpieczenie społeczne z wynagrodzenia pracownika, jednocześnie opłacając składki przypadające na pracodawcę. Spółka posługuje się również otrzymanym numerem NIP przy sporządzaniu deklaracji PIT-4.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy podmiot zagraniczny nieposiadający na terytorium Polski siedziby zatrudniający w Polsce pracownika i opłacający składki na ubezpieczenie społeczne może być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zdaniem Spółki żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani ustawy - Ordynacja podatkowa nie zabrania pełnienia przez podmiot zagraniczny ( nieposiadający na terytorium Polski siedziby) funkcji płatnika.
W dniu 13.09.2006r. Spółka uzupełniła stan faktyczny wyjaśniając, że nie posiada również na terenie Polski zakładu.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka twierdzi, że może być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanego pracownikom wynagrodzenia. W ocenie Spółki nie można rozliczać wynagrodzeń wypłacanych pracownikowi w trybie określonym w art. 44 ust 1a i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody, które otrzymuje pracownik nie są dochodami osiąganymi bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy z zagranicy, bowiem praca wykonywana jest w przeważającej części na terytorium Polski. Wypłacając wynagrodzenie i nie potrącając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca naruszyłby obowiązek wynikający z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stanowi, iż płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Powyższy przepis jednoznacznie stanowi, że funkcje płatnika ma prawo i obowiązek pełnić wyłącznie osoba, na którą przepisy prawa podatkowego - w tym przypadku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - taki obowiązek nakładają.

Z uwagi na fakt, że jak wskazano wyżej Spółka ma siedzibę w Niemczech i jednocześnie nie prowadzi na terytorium Polski zakładu, na Spółkę tę nie mogą być nałożone obowiązki określone w polskich przepisach podatkowych. Tym samym nie jest ona płatnikiem od wypłaconych wynagrodzeń w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że osoby które zatrudnione są przez podmiot zagraniczny, otrzymują wynagrodzenie ze stosunku pracy z zagranicy. Fakt, że w przedmiotowej sprawie osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski wykonuje jednocześnie pracę na terytorium kraju oznacza, że dochód tej osoby z pracy na rzecz Spółki podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednak dochód ten jest dochodem z zagranicy uzyskiwanym bez pośrednictwa płatnika, bowiem jak wykazano wyżej, zakres podmiotowy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje płatników-pracodawców, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby bądź zakładu w rozumieniu odrębnych przepisów.

Jednocześnie należy wyjaśnić, że możliwość pełnienia przez Spółkę funkcji płatnika składek na ubezpieczenie społeczne, została przewidziana i uregulowana w odrębnych przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Zasady te jednak nie zostały analogicznie uwzględnione w przepisach podatkowych.
Reasumując, dochód pracownika podlega opodatkowaniu według zasad określonych w art. 44 ust. 1a i 3a w/w ustawy t.j. poprzez indywidualne odprowadzenie przez podatnika zaliczek na podatek do właściwego dla jego miejsca zamieszkania organu podatkowego, w wysokości i w terminach określonych w tym przepisie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj