Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBD/4218-005-6/06
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBD/4218-005-6/06
Data
2006.10.17



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
bilans
rok podatkowy
sprawozdania
sprawozdania finansowe


Pytanie podatnika
- dotyczy obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego za 2005 rok oraz złożenia go w urzędzie skarbowym


Działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8. poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 24.06.2006r. znak: US.1/423-7/06, w sprawie udzielenia interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego za 2005 rok oraz złożenia go w urzędzie skarbowym

  • zmienia zaskarżone postanowienie i uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznając za nieprawidłowe stanowisko Strony, odnośnie obowiązku sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym bilansu i rachunku wyników za 2005 rok.

W uzasadnieniu organ wskazał na przepis art. 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 54. poz. 654 z późn. zm.). który definiuje pojęcie roku podatkowego oraz art. 27 ust. 2 dotyczący obowiązku przekazania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego.

Zdaniem organu podatkowego, pomimo określenia w akcie notarialnym - umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, iż pierwszy rok obrachunkowy Spółki kończy się z dniem 31 grudnia 2006 roku, to złożenie przez Spółkę zeznania CIT-8 oraz sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2005 roku wskazuje, iż Spółka nie przejawiła woli w celu realizacji postanowień aktu notarialnego w tej kwestii. Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdził, iż Spółka dla celów podatkowych powinna sporządzić sprawozdanie finansowe za okres 01.09 - 31.12.2005 roku. przedstawić je do zatwierdzeniaprzez Zgromadzenie Wspólników i zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przekazać do urzędu skarbowego.

W złożonym zażaleniu Pełnomocnik Strony wnosi o uchylenie przedmiotowego postanowienia w całości. Zdaniem Spółki Urząd, udzielając interpretacji, nie wziął pod uwagę intencji Udziałowców, którzy zobowiązali Zarząd w jednoznaczny sposób do wyboru roku podatkowego. Ostatecznie Zarząd uznał, że wola Wspólników jest dla niego wiążąca i złożył korekty deklaracji podatkowych. Tym działaniem, zdaniem Pełnomocnika, Zarząd przejawił wolę realizacji postanowień aktu notarialnego dotyczącego roku obrachunkowego Spółki. Ponadto Pełnomocnik zarzuca, iż organ 1 instancji udzielając interpretacji nie wskazał na możliwość korekty zeznania i deklaracji, co wynika z art. 86 i 86a ustawy Ordynacja podatkowa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie stwierdza, co następuje.

Jak wynika z akt sprawy, aktem notarialnym z dnia 01.08.2005 roku, została zawiązana. "J." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W § 25 umowy postanowiono, iż rokiem obrachunkowym Spółki jest rok kalendarzowy, a pierwszy rok obrachunkowy Spółki kończy się z dniem 31 grudnia 2006 roku. Powyższy akt został przedłożony w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie w dniu 29.08.2005 roku, co oznacza, że organ podatkowy był poinformowany o wybranym przez Spółkę przedłużonym roku podatkowym. Fakt ten potwierdza nadto treść postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 24.06.2006 r., w którym wskazano, iż Skoro z przedłożonego w tut. Urzędzie odpisu umowy spółki wynika, że zdecydowała się ona na inny niż kalendarzowy rok podatkowy, należy przyjąć, że organ ten został skutecznie zawiadomiony o tym fakcie.

Pomimo wyboru wydłużonego roku podatkowego, w dniu 31.03.2006 r. Spółka złożyła zeznanie C1T-8 za rok podatkowy trwający od 01.09.2005 r. do 31.12.2005 r. wraz ze sprawozdaniem finansowym podpisanym przez Prezesa Zarządu.

Wobec zaistniałego stanu faktycznego, Spółka poddaje w wątpliwość fakt sporządzenia i złożenia do Urzędu Skarbowego sprawozdania finansowego na dzień 31.12.2005 r. Przy czym Jej zdaniem, jest zobowiązana do sporządzenia sprawozdania na dzień 31.12.2006 roku, a za rok 2005 obowiązek taki nie występuje. W związku z powyższym w dniu 20.04.2006 r. Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.

Dokonując rozstrzygnięcia Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podzielił stanowiska Strony, zawartego we wniosku.

Stosownie do art. 11 ustawy - Ordynacja podatkowa rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6 jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Przepis art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku. w którym rozpoczęto działalność. Zatem na podstawie powołanych powyżej przepisów należy wnioskować, że jeżeli Spółka rozpoczyna działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, ma możliwość przedłużenia trwania roku podatkowego oddnia rozpoczęcia działalności do końca następnego roku kalendarzowego. W przedmiotowej sprawie będzie to okres od 01.09.2005 r. do 31.12.2006 r.

Ponadto zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76. poz. 694 ze zm.). rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

W myśl przepisu art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Ustawa o rachunkowości - art. 53 - wymaga, zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Organem zatwierdzającym, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy Jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, umową, lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania jednostki. W świetle art. 228 pkt 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) kompetencje do zatwierdzenia sprawozdania rocznego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zwyczajne walne zgromadzenie wspólników.

W przedmiotowej sprawie, zgodnie z wyjaśnieniami Pełnomocnika Spółki. Zarząd składając CIT-8 na dzień 31.12.2005 r., postąpił wbrew woli Wspólników wyrażonej w umowie Spółki. Jednakże uznając, iż zapisy zawarte w umowie są wiążące, Zarząd złożył korekty deklaracji podatkowych CIT-2. Działaniem tym, spełnił postanowienia dotyczące pierwszego roku obrachunkowego "J." Sp. z o.o., zgodnie z którymi obejmuje on okres od 01.09.2005 r. do 31.12.2006 r.

Ponadto, w trakcie prowadzonego postępowania odwoławczego, Pełnomocnik złożył wyjaśnienia z których wynika, że złożone w Urzędzie Skarbowym sprawozdanie za rok 2005 nie zostało zatwierdzone, a jedynie podpisane przez Prezesa.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna działa przez swoje organy. Zgromadzenie wspólników jest jej najwyższym organem, wyrażającym stanowisko wspólników. Natomiast zarząd spółki prowadzi sprawy spółki (bieżące kierowanie działalnością) oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz.

W świetle powyższego, w opinii tutejszego organu, wola Wspólników wyrażona w umowie Spółki, dotycząca przedłużenia pierwszego roku podatkowego, jest wiążąca zarówno dla Zarządu jak i dla organów podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego, na tle cytowanych przepisów prawa, należy przyznać rację Spółce, iż określony aktem notarialnym rok podatkowy jest rokiem obowiązującym. Nie można przyjąć, jako roku obrotowego, okresu od 01.09.2005 r. do 31.12.2005 r., ponieważ Wspólnicy Spółki nie dokonali zmian w tej kwestii. Wobec czego Spółka nie miała obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień 31.12.2005 r. i przekazania tego sprawozdania do Urzędu Skarbowego.

Ponieważ pierwszy rok podatkowy "J." Sp. z o.o. trwa od 01.09.2005 r. do 31.12.2006 r., obowiązek sformułowany w art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winien być spełniony na dzień 31.12.2006 r.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie postanawia jak wyżej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Na decyzję tę może być wniesiona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj