Interpretacja Ministra Finansów
PB4-6/AS/ML-033-0314-54-1756/05
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB4-6/AS/ML-033-0314-54-1756/05
Data
2006.05.19



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
Austria
odsetki od pożyczki
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Banku , zgodnie z którym kapitalizacja odsetek od pożyczki udzielonej przez rezydentów Austrii nie stanowi ( w rozumieniu art. 26 ust. 1 i art. 21. ust. 1 updop) rzeczywistej wypłaty i nie skutkuje powstaniem po stronie Banku obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku az do momentu ich faktycznej wypłaty ?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r., Nr 224, poz. 1921),


Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku w sprawie opodatkowania skapitalizowanych odsetek od pożyczki udzielonej przez zagraniczny podmiot.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Bank jest stroną umowy pożyczki zawartej ze szwajcarskim oddziałem spółki osobowej. Oddział ten jest transparentny dla celów podatkowych, natomiast właścicielami odsetek naliczonych z tytułu przedmiotowej pożyczki są wspólnicy spółki osobowej, będący rezydentami podatkowymi w Austrii. Umowa pożyczki została zawarta na czas nieokreślony, z tym, że Bank został zobowiązany do spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami na żądanie pożyczkodawcy, we wskazanym przez niego terminie i z należnymi odsetkami. Odsetki należne są dopiero z chwilą spłaty pożyczki. Do tego czasu są one naliczane i kapitalizowane do kwoty głównej.


W ocenie Banku, kapitalizacja odsetek nie jest tożsama z pojęciem wypłaty, a tym samym w dniu kapitalizacji odsetek nie ma zastosowania art. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwanej dalej: updop.


Rozpatrując wniosek, Minister Finansów zauważył, co następuje.


W myśl art. 3 ust. 2 updop, podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pożyczkodawca będący szwajcarskim oddziałem spółki osobowej, nie podlega opodatkowaniu w Szwajcarii od całości swoich dochodów. Skoro zatem, pożyczkodawca traktowany jest dla celów podatkowych transparentnie, właściwymi odbiorcami odsetek należnych od udzielonej pożyczki, zobowiązanymi do zapłaty podatku od uzyskanego dochodu z tytułu odsetek naliczonych od pożyczki udzielonej X Bank S.A. z siedzibą w Polsce, będą właściciele szwajcarskiej spółki osobowej, którzy są rezydentami austriackimi. Dochody uzyskane przez austriackich właścicieli z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej Bankowi w Polsce będą podlegały w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Austrią.


W dniu 13 stycznia 2004 r. Rzeczypospolita Polska zawarła nową umowę z Republiką Austrii, której postanowienia obowiązują od 1 stycznia 2006 r. Umowa ta zmieniła uregulowania wynikające z umowy z 1974 r. Zmiana dotyczyła między innymi art. 11 dotyczącego opodatkowania wypłaconych odsetek od udzielonych pożyczek. Zgodnie z nowymi postanowieniami, odsetki, które powstają w jednym z państw i są wypłacane na rzecz osoby mającej siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim umawiającym się państwie. Jednakże takie odsetki mogą być także opodatkowane w państwie, w którym powstają i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma siedzibę w drugim umawiającym się państwie, to podatek w ten sposób wymierzony nie może przekroczyć 5 % kwoty brutto tych odsetek.


Powyższe zasady nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do tych odsetek prowadzi w Państwie, w którym odsetki powstają działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład, bądź wykonuje tam wolny zawód za pomocą stałej placówki i jeżeli wierzytelność, z tytułu której płacone są odsetki, jest faktycznie związana z takim zakładem lub stałą placówką.


W myśl art. 26 ust. 1 updop osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułu odsetek, są obowiązane jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek od tych wypłat.


Zatem, zobowiązanie podatkowe z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny, powstanie z dniem wypłaty tych odsetek. Polskie przepisy podatkowe nie definiują wprost momentu wypłaty odsetek. Tym niemniej, w sytuacji, w której przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny odnosi się do stosunków gospodarczych występujących pomiędzy podmiotami mającymi siedzibę w odrębnych państwach, zastosowanie mają przepisy umów międzynarodowych. Kwestie dotyczące opodatkowania majątku i dochodów uzyskanych przez podmioty z siedzibą w dwóch różnych krajach regulują umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, które wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Również umowy, których stroną jest Polska stanowią odwzorowanie Modelowej Konwencji OECD. Zarówno tekst Modelowej Konwencji jak i brzmienie Komentarza do niej zostały wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień.


Zatem, obowiązki podatkowe podmiotów z siedzibą w odrębnych państwach, z których jeden uzyskuje dochód z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki należy rozpatrywać z uwzględnieniem postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz jej pierwowzoru, czyli Modelowej Konwencji OECD i Komentarza do niej.


Jak wynika z punktu 5 Komentarza do art. 11 ust. 1 Modelowej Konwencji, określenie "wypłacane" może być rozumiane szeroko, ponieważ koncepcja wypłaty oznacza spełnienie zobowiązania do postawienia do dyspozycji wierzyciela funduszy w sposób przewidziany w umowie lub zgodnie ze stosowanym zwyczajem. Zatem, odnosząc się do znaczenia wyrażenia "wypłata" użytego w tych przepisach Minister Finansów wyjaśnia, iż określenie to oznacza spełnienie w jakiejkolwiek formie zobowiązania odsetkowego przez dłużnika.


W sytuacji, w której następuje kapitalizacja odsetek od udzielonej przez podmiot zagraniczny pożyczki, należy stwierdzić, iż moment kapitalizacji odsetek należy traktować na równi z ich wypłatą, zgodnie z szerokim rozumieniem pojęcia wypłaty przedstawionym w Komentarzu.


Kapitalizacja odsetek oznacza, iż zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego, czyli przekształcone zostaje w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki. W ten sposób, pomimo braku fizycznego przepływu odsetek, w momencie kapitalizacji następuje ich postawienie do dyspozycji pożyczkodawcy. Pożyczkodawca uzyskuje w ten sposób prawo do dysponowania naliczonymi odsetkami, pomimo, iż nie ma ich faktycznego przepływu. Zatem, pożyczkodawca zagraniczny uzyskuje w momencie kapiatalizacji przychód w postaci odsetek, który będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła. Obowiązek podatkowy z tytułu uzyskanego przychodu powstanie w dniu ich kapitalizacji.


Natomiast, pożyczkobiorca, będący płatnikiem podatku u źródła z tytułu skapitalizowanych odsetek zobowiązany jest policzyć, pobrać i zapłacić podatek od tych odsetek w dniu, w którym dokona ich doliczenia do zobowiązania głównego.


Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Minister Finansów stwierdza, iż Bank zobowiązany będzie do zapłaty podatku u źródła tytułem naliczonych odsetek od udzielonej przez szwajcarski oddział spółki osobowej pożyczki. Jak wyżej wyjaśniono, zastosowanie będą w tej sytuacji miały postanowienia umowy polsko-austriackiej, zgodnie z którymi odsetki te będą opodatkowane w Polsce stawką podatku w wysokości 5%.


Zastosowanie obniżonej stawki wynikającej z umowy polsko-austriackiej możliwe jest tylko w sytuacji, gdy austriaccy właściciele przedstawią właściwe certyfikaty rezydencji.


Bank będący pożyczkobiorcą pożyczki od zagranicznego podmiotu, jest zobowiązany każdorazowo przy okazji kapitalizacji odsetek od tej pożyczki do policzenia, pobrania i zapłacenia podatku w dniu kapitalizacji odsetek.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj