Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-47/06 I
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-47/06 I
Data
2006.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
opodatkowanie
opodatkowanie zaliczek
zaliczka
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Wątpliwość podatnika budzi kwestia zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług, w stosunku do pobranych wcześniej zaliczek, w sytuacji zmiany stawki tegoż podatku. Wnioskodawca wskazuje, iż obecnie dostawa budynku mieszkalnego opodatkowana jest stawką w wysokości 7%. Jednakże, wg aktualnego stanu prawnego od dnia 01.01.2008r. na wskazane czynności dostawy obowiązywać będzie stawka podatku 22%. Podatnik zastanawia się w jaki sposób opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję dostawy lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy przed sfinalizowaniem umowy aktem notarialnym kupiec uiści zaliczki opodatkowane obecnie stawką podatku 7%, a w chwili podpisania aktu notarialnego obowiązywać będzie stawka 22%. Podatnik pyta, czy w takiej sytuacji wpłacone zaliczki pozostają niezmienne, a stawka podatku 22% obowiązywać będzie wyłącznie do wpłat po zmianie stawki, czy też całą transakcję należy opodatkować w chwili sprzedaży notarialnej wg obowiązującej wówczas stawki 22%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika, X, z dnia 12.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% do zaliczek wpłaconych do dnia 31 grudnia 2007r. na poczet czynności zakupu budynku mieszkalnego, w sytuacji gdy samo sfinalizowanie umowy dostawy budynku mieszkalnego (w formie aktu notarialnego) nastąpi po dniu 31 grudnia 2007r.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12.06.2006r. podatnik, X, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca wskazał, iż buduje domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Przed ostateczną sprzedażą - w postaci aktu notarialnego - wnioskodawca pobiera zaliczki.

Wątpliwość podatnika budzi kwestia zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług, w stosunku do pobranych wcześniej zaliczek, w sytuacji zmiany stawki tegoż podatku. Wnioskodawca wskazuje, iż obecnie dostawa budynku mieszkalnego opodatkowana jest stawką w wysokości 7%. Jednakże, wg aktualnego stanu prawnego od dnia 01.01.2008r. na wskazane czynności dostawy obowiązywać będzie stawka podatku 22%. Podatnik zastanawia się w jaki sposób opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję dostawy lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy przed sfinalizowaniem umowy aktem notarialnym kupiec uiści zaliczki opodatkowane obecnie stawką podatku 7%, a w chwili podpisania aktu notarialnego obowiązywać będzie stawka 22%. Podatnik pyta, czy w takiej sytuacji wpłacone zaliczki pozostają niezmienne, a stawka podatku 22% obowiązywać będzie wyłącznie do wpłat po zmianie stawki, czy też całą transakcję należy opodatkować w chwili sprzedaży notarialnej wg obowiązującej wówczas stawki 22%? Wskazane pytanie zdaniem wnioskodawcy jest istotne ze względu na zawieranie umów i podawanie cen w stosunku do transakcji, które zostaną sfinalizowane po 31.12.2007r.

Zdaniem wnioskodawcy, wpłacone zaliczki do dnia zmiany stawki podatku od towarów i usług (z 7% na 22%) powinny pozostać bez zmian.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do brzmienia art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

W myśl art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku (ust. 1).

W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze (ust. 2).

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę, w piśmie z dnia 12.06.2006r., stanu faktycznego wynika, iż podatnik buduje domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Przed ostateczną sprzedażą - w postaci aktu notarialnego - wnioskodawca pobiera od nabywców towarów (budynków mieszkalnych) zaliczki.

Z przytoczonego powyżej stanu prawnego wynika natomiast, iż obrót w podatku od towarów i usług to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Kwoty powyższe stanowią obrót w sytuacji, gdy ich otrzymanie przez podatnika wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki obowiązek podatkowy powstaje także z chwilą otrzymania części należności. Zatem, podstawą opodatkowania w takiej sytuacji będzie kwota otrzymanej zaliczki, pomniejszona o przypadającą od niej kwotę podatku. Moment powstania obowiązku podatkowego nie jest - we wskazanym przypadku - uwarunkowany uprzednim zawarciem umowy w formie aktu notarialnego.

Oznacza to, że przyjęcie części zapłaty w formie zaliczki, raty - przed dokonaniem fizycznej dostawy lokalu mieszkalnego - powoduje powstanie obowiązku podatkowego do wysokości otrzymanej kwoty z uwzględnieniem właściwej stawki podatku w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż każda pierwsza dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) podlega, do dnia 31 grudnia 2007r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%. Powyższe dotyczy także zaliczek wpłaconych do dnia 31 grudnia 2007r. na poczet zakupu wskazanych obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części przez ich przyszłych nabywców.

Zatem, tut. organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika wskazane w piśmie z dnia 12.06.2006r., że w opisanej powyżej sytuacji, zaliczki wpłacone do dnia 31 grudnia 2007r. na poczet zakupu lokalu mieszkalnego, które podatnik opodatkował stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% pozostają niezmienne, a stawka podatku w wysokości 22% obowiązywać będzie wyłącznie do wpłat dokonanych po zmianie stawki tegoż podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj