Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-147/06/JD
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-147/06/JD
Data
2006.07.12



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
drukarka
komputery
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dostawa opisanego zestawu objęta jest stawką podatku VAT w wysokości 7 %?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. K-370/06 z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.05.2006 r.), uzupełnionego pismem l.dz. K-420/06 z dnia 26.06.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania stawki podatku w wysokości 7 % dla dostawy cyfrowego cytometru przepływowego wraz z oprzyrządowaniem, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zamierza nabyć urządzenie medyczne - cyfrowy cytometr przepływowy, wraz oprzyrządowaniem w postaci komputera i drukarki. Cytometr przepływowy stanowi wyrób medyczny w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896 ze zm.). Z załączonych przez Podatnika ofert wynika, że cytometry przepływowe, jako wyrób medyczny, posiadają certyfikaty CE IVD - dopuszczające do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dostawa opisanego wyżej zestawu objęta jest stawką podatku VAT w wysokości 7 %.

Zdaniem Podatnika stawką podatku VAT właściwą dla dostawy zestawu jest stawka podatku 7 %, gdyż sam cyfrowy cytometr przepływowy jako urządzenie medyczne bez oprzyrządowania w postaci komputera i drukarki nie spełnia swojej funkcji.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza nabyć urządzenie medyczne - cyfrowy cytometr przepływowy, wraz oprzyrządowaniem w postaci komputera i drukarki. Cytometr przepływowy, jako wyrób medyczny posiada, certyfikat CE IVD - dopuszczający do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2 ustawy o VAT).

W poz. 106 załącznika nr 3 wyszczególniono:

bez względu na symbol "Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych PKWiU dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika"

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży jest, co do istoty, jeden produkt, na który w rzeczywistości składają się cyfrowy cytometr przepływowy oraz oprzyrządowanie w postaci komputera i drukarki. Komputer i drukarka z uwagi na przeznaczenie - uzupełniające i pomocnicze, stanowią integralną część zestawu. Między przedmiotowymi towarami istnieje nierozerwalny związek, gdyż osobne użycie cytometru bez komputera i drukarki nie zapewnia możliwości jego wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem - nie spełni on swojej funkcji, czyli uzyskania korzyści stanowiącej dla nabywcy wartość, o jaką - przystępując do zawarcia umowy kupna - zabiegał. W ramach dostawy ma więc miejsce sprzedaż jednego towaru, o tym samym przeznaczeniu.

Powyższe znajduje pośrednie potwierdzenie w wyroku Trybunału Europejskiego z dnia 25 lutego 1999 r. sygn. C-349/96, dotyczącym wprawdzie usług, jednakże tezy w nim zawarte można w sposób uzasadniony odnieść do przedmiotowej dostawy:

"W celu ustalenia dla celów VAT, czy świadczenie usług obejmujące kilka części składowych należy traktować jako jedno świadczenie, czy też jako dwa lub więcej świadczeń wycenianych odrębnie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę treść przepisu artykułu 2(1) VI Dyrektywy, zgodnie z którym każde świadczenie usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne oraz fakt, iż świadczenie obejmujące z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę nie powinno być sztucznie dzielone, co mogłoby prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu podatku VAT.

Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej".

Tut. Organ nadmienia, że mimo iż przywołany wyrok Trybunału Europejskiego nie dotyczy dostawy towarów, to dokonując odpowiedniej transpozycji zastosowanej argumentacji do świadczenia usług - "towar (oprzyrządowanie w postaci komputera i drukarki) należy uznać za towar pomocniczy w stosunku do towaru zasadniczego (cytometru), jeśli nie stanowi on dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania towaru zasadniczego" - tut. Organ stwierdza, iż potwierdza ona tezę o ścisłym związku przedmiotowych towarów, tudzież o posiadaniu przez komputer i drukarkę atrybutu pozwalającego na lepsze (czy wręcz podstawowe) wykorzystanie cytometru.

Podobnie, zgodnie z wyrokiem ETS sygn. akt C-41/04, jeżeli dwie lub więcej niż dwie czynności dokonane przez podatnika na rzecz nabywcy są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania VAT, i to nawet wówczas, gdy następuje to za zapłatą dwóch lub wielu odrębnych cen.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że odpłatna dostawa cyfrowego cytometru przepływowego, wraz z oprzyrządowaniem w postaci komputera i drukarki - na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką 7 %.

Jednocześnie tut. Organ zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie, nie dokonywał oceny załączników do przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj