Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-302/1/06/JP
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-302/1/06/JP
Data
2006.10.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
łączenie spółek przez przejęcie
składanie deklaracji
zgłoszenie aktualizacyjne


Pytanie podatnika
Czy za miesiąc w którym zarejestrowano połączenia spółek składa się jedną czy dwie deklaracje i która spółka winna tego dokonać oraz jakie obowiązki informacyjne spoczywają na spółkach?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy za miesiąc w którym zarejestrowano połączenia spółek składa się jedną czy dwie deklaracje i która spółka winna tego dokonać oraz jakie obowiązki informacyjne spoczywają na spółkach?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Zgromadzenia Wspólników dwóch łączących się spółek, podatnika (spółka przejmująca) oraz drugiej spółki (spółka przejmowana), podjęły uchwały dotyczące rozpoczęcia procesu połączenia. Zgodnie z założeniami połączenie następuje przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na podatnika (łączenie przez przejęcie). Zgodnie z uzyskanymi informacjami z sądu rejestrowego połączenia zostanie prawdopodobnie zarejestrowane w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w trakcie trwania miesiąca, nie zaś jak zakładał Podatnik ostatniego albo pierwszego dnia miesiąca. Połączenie ma służyć nabyciu zakładów produkcyjnych spółki przejmowanej, a także pozyskaniu nowych rynków zbytu dla produkowanych przez podatnika produktów. Sprzedaż produktów jest opodatkowana podatkiem VAT. Przeprowadzenie połączenia spółek wymaga poniesienia kosztów usług doradztwa, w szczególności doradztwa prawnego oraz ekonomicznego (wyceny). Wszystkie koszty związane z połączeniem poniósł i będzie dalej ponosił Podatnik, także w zakresie w jakim usługi doradztwa związane z połączeniem dotyczyły spółki przejmowanej.

Spółka wskazuje, iż połączenie spółek następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia) i z tym dniem spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Dalej Podatnik stwierdza, że spółka przejmowana, obowiązana do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, składa deklarację VAT-7 za okres do dnia zarejestrowania połączenia, gdyż w tym okresie posiadała odrębny byt prawny, a jej rozwiązanie nastąpiło dopiero w dniu wpisu połączenia do rejestru. Tym samym spółka przejmująca, obowiązana do składania deklaracji miesięcznych, składa swoją deklarację za cały okres miesiąca, w którym zarejestrowano połączenie spółek, bez uwzględnienia kwot podatku należnego i naliczonego wykazanych w deklaracji spółki przejmowanej. W związku z ustaniem bytu prawnego spółki przejmowanej deklaracja VAT-7 za spółkę przejmowaną składa jej następca prawny czyli spółka przejmująca. Jako podatnika w przedmiotowej deklaracji należy wskazać spółkę przejętą, natomiast sama deklaracja powinna zostać podpisana przez spółkę przejmującą. Deklarację VAT-7 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla spółki przejętej i z tym urzędem należy dokonać ewentualnych rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto Spółka stoi na stanowisku, iż w związku z faktem, że w dniu rejestracji połączenia ustaje byt prawny spółki przejmowanej, w imieniu spółki przejmowanej zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sporządza spółka przejmująca. Spółka przejmująca aktualizuje także dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R wraz z załącznikiem VAT-R/UE, stanowiącym informację dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Na gruncie prawa handlowego, regulacje dotyczące łączenia się spółek kapitałowych zawarte są w przepisach art. od 491 do 527 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Z uregulowań powyższych wynika, że spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą. Połączenie to może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółka przejmowana zostaje rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Natomiast połączenie następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Połączenie spółek następuje zatem z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia) i z tym dniem, spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. W myśl natomiast art. 93 § 2 pkt 1 powyższą zasadę stosuje się do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, chodzi tu o prawa i obowiązki wynikające z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego.

Charakter prawny deklaracji podatkowych występujących w podatku od towarów i usług, terminy składania deklaracji i podmioty, na których ciąży obowiązek ich składania jak również dokumentów związanych z rejestracją podatników podatku od towarów i usług zostały unormowane w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, a mianowicie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, obowiązani są do składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W świetle wyżej powołanych przepisów należy uznać, iż spółka przejmowana, obowiązana do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, składa deklarację VAT-7 za okres do dnia zarejestrowania połączenia, gdyż w tym okresie posiadała odrębny byt prawny, a jej rozwiązanie nastąpiło dopiero w dniu wpisu połączenia do rejestru. W związku z ustaniem bytu prawnego spółki przejmowanej deklarację VAT-7 za ostatni okres działalności podatnika wykreślanego z rejestru składa jego następca prawny czyli spółka przejmująca. Jako podatnika w przedmiotowej deklaracji należy wskazać spółkę przejętą, natomiast sama deklaracja powinna zostać podpisana przez spółkę przejmującą. Deklarację VAT-7 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla spółki przejętej i z tym urzędem należy dokonać ewentualnych rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast spółka przejmująca, obowiązana do składania deklaracji miesięcznych, składa swoją deklarację za cały okres miesiąca, w którym zarejestrowano połączenie spółek, bez uwzględnienia kwot podatku należnego i naliczonego wykazanych w deklaracji spółki przejmowanej.

W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zgłoszenie VAT-Z) składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A zatem zasadniczo to spółka przejmowana składa w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgłoszenie zaprzestania działalności. W opinii Naczelnika tut. Urzędu, w imieniu spółki przejmowanej zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności, jako sukcesor praw i obowiązków może także sporządzić spółka przejmująca.

Stosownie do art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Skoro zatem nastąpiła zmiana danych zgłoszonych uprzednio przez podatnika, spółka przejmująca aktualizuje dane, składając zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, wraz z załącznikiem VAT-R/UE, stanowiącym informację dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj