Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US EI/29/10/2006
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US EI/29/10/2006
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w postaci skupu obuwniczego. Zamierza przekazać sklep w drodze darowizny swojemu mężowi i synom.Czy od przedmiotowej darowizny zapłaci podatek od spadków i darowizn ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28.02.2006r. (wpływ do Urzędu -10.03.2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn uznaje przedstawione we wniosku stanowisko - za prawidłowe.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w postaci sklepu obuwniczego. Zamierza przekazać sklep w drodze darowizny swojemu mężowi i synom.

Czy od powyższej darowizny zapłaci podatek od spadków i darowizn ?
Zdaniem wnioskodawcy zapłaci podatek od wartości darowizny przewyższającej kwotę wolną od podatku.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczana do I grupy podatkowej. Natomiast zgodnie z ust. 2 tego artykułu jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

W art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn określone zostały stawki podatku od nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej.

Odpowiadając na Pani zapytanie w powyższym zakresie tut.organ podatkowy uznaje stanowisko zawarte w piśmie z dnia 28.02.2006r za prawidłowe.

Należy jednak zauważyć, iż ustawodawca w art. 4 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy przewidział zwolnienie od podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj