Interpretacja Urzędu Skarbowego we Wrześni
ZM/436-1/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM/436-1/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy we Wrześni


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
spadek
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie w drodzw spadku zakładu przez małżonka i zstępnych podlega podatkowi od podatku?


Wnioskodawca wskazuje, że potencjalni spadkobiercy (żona i synowie) zamierzaliby kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku w stanie niepogorszonym, w związku z powyższym byliby oni zwolnieni od uiszczenia podatku od spadków i darowizn

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy a dnia 28 lipca 1983r o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U Nr 142 z 2004r. Poz. 1514 ze zm.) - w brzmieniu obowiązym na datę wniosku - zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduję utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych. W wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego. Zwolnienie to stosuję się jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Użyty przez ustawodawcę w powyższej regulacji zwrot „zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy” powinien być rozumiany szeroko: jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zgodnie z art. 55¹ Kodeksu Cywilnego pojęcie zakładu obejmuje w szczególności:- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,- koncesje, licencje i zezwolenia,- patenty i inne prawa własności przemysłowej,- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,- tajemnice przedsiębiorstwa,- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.Reasumując – nabycie w drodze spadku Zakładu Produkcji Części Zamiennych do Maszyn Rolniczych – przez małżonka lub zstępnych spadkodawcy - pod warunkiem, że zakład będzie prowadzony przez Nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku – będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Wskazać ponadto należy, że zgodnie z art. 17a ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (np. od dnia uprawomocnienia postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku), właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. W zeznaniu podatkowym podatnicy wykazują cały majątek pozostawiony przez spadkodawcę, w tym ten który korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Pozostały majątek podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj