Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-475/DEC/KW/06
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-475/DEC/KW/06
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia przez spadkobierców spisu z natury na dzień zgonu spadkodawcy i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu.


W dniu 01.03.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek spadkobierców zmarłego w dniu 16.04.2005r. Pana X w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia przez spadkobierców spisu z natury na dzień zgonu spadkodawcy i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu. Z treści złożonego wniosku wynika, że Pan X prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą Y. W dniu 16.04.2005r. właściciel zmarł. Decyzją Burmistrza z dnia 28.04.2005r. działalność zmarłego została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej z dniem 18.04.2005r. W dniu 28.04.2005r. został skreślony numer REGON. Na dzień 16.04.2005r., tj. na dzień zgonu podatnika prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą, ustawowi spadkobiercy sporządzili spis z natury majątku trwałego i wyposażenia firmy zmarłego. Spisu z natury, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie złożono i nie odprowadzono podatku należnego od towarów, w stosunku do których podatnik odliczył podatek naliczony. Spadkobiercy nie kontynuują działalności po zmarłym. Prawomocnymi spadkobiercami są na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 28.06.2005r. W dniu 19.09.2005r. spadkobiercy złożyli do tut. Urzędu zeznanie podatkowe o nabyciu majątku w drodze spadku, do którego załącznik stanowi spis z natury środków trwałych i wyposażenia firmy zmarłego według cen rynkowych.Zgodnie z decyzją Naczelnika tut. Urzędu spadkobiercy uregulowali w dniu 30.01.2006r. zobowiązanie podatkowe Pana X z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące marzec i kwiecień 2005r., dotyczące działalności zmarłego.

We wniosku zawarła Pani pytanie czy na spadkobiercach ciąży obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu. Pani zdaniem, zawartym we wniosku, nie istnieje obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art.14 ustawy o podatku od towarów i usług i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu. Firma Y nie uległa likwidacji a zaprzestanie prowadzenia działalności wynikało ze śmierci właściciela.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.Obowiązek sporządzenia spisu z natury jest obowiązkiem, który nie mógł powstać za życia Pana X, ponieważ dopóki prowadził on działalność gospodarczą nie miał obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług.Jednocześnie, nie można obciążać spadkobierców podatnika zobowiązaniami, które powstały po jego śmierci.

Ponadto, jak wskazuje treść w/w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek odprowadzenia podatku należnego wynikającego ze spisu z natury na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa na podatniku podatku od towarów i usług, który jest obowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego na podstawie art. 96 ust. 6 powołanej ustawy. W sytuacji gdy podatnik zmarł, to zgłoszenie zaprzestania działalności gospodarczej następuje nie na podstawie w/w art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, ale na podstawie art. 96 ust. 7 tej ustawy i dokonuje tego następca prawny zmarłego podatnika. W takim przypadku nie ma zastosowania w/w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spadkodawcy wynikające z realizacji postanowień przepisu art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ciąży na nim obowiązek sporządzenia spisu z natury, poinformowania o nim naczelnika urzędu skarbowego i odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj