Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/226/KA
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/226/KA
Data
2006.06.07



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nieodpłatne przekazanie rzeczy
próbka towaru
próbki
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy jednostką sprzedaży jest 1 karton (zawierający np. 100 szt. rogalików), nieodpłatne przekazanie np. 20 próbek (tzn. 20 szt. rogali), w celu uzyskania zamówienia na ten towar i osiągnięcia przychodu, w świetle art. 7 ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a co za tym idzie - czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 03.03.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczył kwestii opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania większej ilości próbek (np. 20 sztuk rogali) w celu uzyskania zamówienia na ten towar i osiągnięcia przychodu, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym podaniu Spółka podała informacje, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej artykułów spożywczych z branży piekarniczo - cukierniczej kupowanych od francuskiej spółki macierzystej. Potencjalnymi klientami Spółki są hotele, restauracje, hurtownie i duże sieci handlowe. W celu zapoznania klientów z jakością i walorami oferowanych towarów, niezbędne jest ich wcześniejsze dostarczenie klientowi w ilościach pozwalających na dokonanie oceny ich przydatności do dalszej odsprzedaży. W tym celu Spółka będzie zobligowana do przekazywania pewnej ilości pojedynczych sztuk towarów swoim klientom, a ze względu na fakt, że liczba potencjalnych klientów, którym rozdawane będą wyżej wymienione towary będzie znaczna, tym samym ilość przekazywanych "próbek" będzie duża.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z następującymi pytaniami:
1. Czy jedna sztuka produktu (np. 1 rogalik) może zostać uznana za próbkę w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o VAT?
2. Czy nieodpłatne przekazanie potencjalnemu klientowi kilku sztuk produktów w celu uzyskania zamówienia za ten towar i współpracy z klientem stanowi czynność opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?
3. Czy w przypadku, gdy jednostką sprzedaży jest 1 karton (zawierający np. 100 szt. rogalików) nieodpłatne przekazanie np. 20 próbek (tzn. 20 szt. rogali), w celu uzyskania zamówienia na ten towar i osiągnięcia przychodu, w świetle art. 7 ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a co za tym idzie - czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży art. piekarniczo - cukierniczych i nieodpłatnym przekazywaniu pojedynczych sztuk produktu, jako niewielkiej ilości towaru zachowującej skład i wszelkie właściwości sprzedawanego towaru, 1 produkt (1 rogalik) stanowi próbkę w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Ponadto w sytuacji, gdy Spółka będzie zobowiązana do przekazania wielokrotności próbek z tego samego typu produktów należy również uznać to za czynność nieopodatkowaną VAT zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT i nie będzie ona uważana za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 w/w ustawy, ponieważ najmniejsza ilość towaru dostarczana przez producenta to karton zawierający np. 100 sztuk rogali.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie trzeciej spośród wymienionych wyżej kwestii (pozostałe sprawy rozpatrzono odrębnie), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz - stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do treści art. 7 ust. 3 ustawy cytowanego wyżej przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Pojęcie "próbka" zdefiniowane jest w art. 7 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Zdaniem tut. organu podatkowego 20 sztuk produktów piekarniczych np. rogalików nie spełnia cytowanej wyżej definicji próbki. Ilość (np. 20 sztuk) oraz wartość przekazywanych próbek może wskazywać na działanie mające charakter handlowy.

Zgodnie z cytowanym przepisem przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru, a 20 sztuk rogali - w opinii tut. organu podatkowego - stanowi większą ilość produktów. Zdaniem tut. organu podatkowego dla degustacji przez potencjalnego nabywcę w celu dokonania oceny przydatności produktów do dalszej odsprzedaży wystarcza zdecydowanie mniejsza ich ilość. Na przykład na podstawie kilku rogalików można ocenić ich walory smakowe, skład oraz inne właściwości. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, iż rogale sprzedawane są w opakowaniach po 100 sztuk. Są to opakowania stosowane przy sprzedaży hurtowej i należy mieć przede wszystkim na względzie, iż 1 opakowanie nie stanowi niewielkiej ilości towaru.

W konsekwencji powyższego stwierdzenia przekazanie kilkudziesięciu (np. 20) sztuk rogalików stanowi dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. W związku z powyższym, jeżeli Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tą dostawą, nieodpłatne przekazanie wymienionych towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu różni się zasadniczo od stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za nieprawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 09.03.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj