Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/1/27/06
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/27/06
Data
2006.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
komputery
placówka oświatowa


Pytanie podatnika
Szkoła ma wątpliwości, czy przy zakupie przez nią sprzętu komputerowego, gdy będzie on, służył obok celów dydaktycznych również realizacji zadań przez pracowników administracji (dyrektor, sekretarz, księgowa lub kierownik), będzie obowiązywała przy nabyciu preferencyjna stawka podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(t. j. z 2005 r. Dz. U. z Nr 8, poz. 60 z późn. zm. - ostatnia zm. Dz. U. Nr 143, poz. 1031) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko Szkoły przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 05 września 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług na zakupiony sprzęt komputerowy wykorzystywany również przez pracowników szkoły, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03 lipca 2006 r., do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek Szkoły, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Z wniosku wynika, iż Szkoła ma wątpliwości, czy przy zakupie przez nią sprzętu komputerowego, gdy będzie on, służył obok celów dydaktycznych również realizacji zadań przez pracowników administracji (dyrektor, sekretarz, księgowa lub kierownik), będzie obowiązywała przy nabyciu preferencyjna stawka podatku od towarów i usług. Zdaniem Szkoły, wykorzystanie ww. sprzętu przez jej pracowników nie wyklucza opodatkowania jego dostawy preferencyjną stawką podatku w wysokości 0%.
Według Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Szkoły, w świetle przytoczonych dalej przepisów prawa, należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu między innymi warunków wymienionych w ust. 13 -15 cytowanego artykułu; ust. 13 tego artykułu ogranicza stosowanie stawki 0 % do sprzętu komputerowego, wyłącznie z zakresu określonego w załączniku Nr 8 do ustawy. Warunkiem zastosowania przy dostawie sprzętu komputerowego placówkom oświatowym obniżonej stawki podatku jest posiadanie stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami, a także przekazanie przez dostawcę kopii dokumentów właściwemu urzędowi skarbowemu (ust. 14 i 15 art. 83). Zatem, mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż prawo do skorzystania ze stawki preferencyjnej nie zostało ograniczone przez ustawodawcę sposobem wykorzystania sprzętu komputerowego przez placówkę oświatową. Tym samym stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj