Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-39/III/2006
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-39/III/2006
Data
2006.05.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
cena nabycia
koszty uzyskania przychodów
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji odpłatnego zbycia przeze mnie częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, o których mowa powyżej, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota przychodu określona zgodnie z art.11 ust.2b updf, powiększona o wydatki na zakup tych świadczeń?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 22 ust.1d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ....02.2006r o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe
w sprawie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia częściowo odpłatnie nabytych akcji.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .....02.2006r zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy w sytuacji odpłatnego zbycia przeze mnie częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, o których mowa powyżej, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota przychodu określona zgodnie z art.11 ust.2b updf, powiększona o wydatki na zakup tych świadczeń?
Stan faktyczny: w okresie czerwiec 2004 - luty 2005 Spółka S.A. (dalej "Spółka") prowadziła proces upublicznienia, w ramach którego teraźniejsi i byli pracownicy mogli skorzystać z oferty nabycia akcji pracowniczych, w ramsch Publicznej Oferty Zamkniętej. W tym celu Spółka kupiła 441.812 sztuk akcji własnych po cenie 13,98 zł za sztukę. Następnie zaoferowała je osobom uprawnionym po cenie nominalnej 5,00 zł za sztukę.
Różnica pomiędzy ceną nabycia (13,98 PLN) a ceną sprzedaży (5,00 PLN) została pokryta przez Spółkę z kapitału rezerwowego, utworzonego na ten cel zgodnie z uchwałą NWZA podjętą w dniu 17 sierpnia 2004r.
Zapisy na wspomniane akcje przyjmowane były w okresie 24 stycznia (I termin) i 21-23 lutego ub.r. (II termin). Jako osoba uprawniona, spełniająca warunki określone uchwałą Rady Nadzorczej Spółki S.A. z dnia 28 września 2004r., dokonałem zapisu w pierwszym z podanych terminów i następnie nabyłem 1437 sztuk akcji Spółki.
W sytuacji zakupu akcji po cenie preferencyjnej (niższej od rynkowej), otrzymałem od Spółki świadczenie częściowo odpłatne. Zgodnie z przepisem art.11 ust.2b ustawy z 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej "updf") (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., nr 14, poz.176 ze zm.) stanowi to mój przychód podatkowy. Wartość pieniężną tego świadczenia określa różnica pomiędzy ceną rynkową, a odpłatnością poniesioną przez podatnika (art.11 ust.2a pkt 4 oraz ust.2b updf). Wartość dopłaty dokonanej przez Spółkę, jako pracodawcę, stanowi mój przychód - jako pracownika - ze stosunku pracy (art.12 ust.1 updf). Na podstawie art.31 updf, Spółka - jako płatnik - obliczyła i pobrała zaliczkę na podatek dochodowy, zaś kwotę dofinansowania i samą zaliczkę wykazała w informacji o dochodach PIT-11B w poz.11 "Inne źródła".
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: w mojej ocenie, w przypadku odpłatnego zbycia bezpłatnie lub po części odpłatnie nabytych rzeczy, praw lub świadczeń, kosztem uzyskania przychodu z ich sprzedaży jest - zgodnie z brzmieniem art.22 ust.1d updf - wartość przychodu określona według art.11 ust.2 i 2a updf albo wartość przychodu ustalona na bazie art.11 ust.2b updf, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy, praw lub świadczeń i ew. pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22h ust.1 pkt 1 updf.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgadnie z art.22 ust.1d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art.11 ust.2 - 2b, określony został przychód, kosztami uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:
1) wartość przychodu określonego w art.11 ust.2 i 2a albo
2) wartość przychodu określonego w art.11 ust.2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22h ust.1 pkt 1.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakupił Pan akcje pracownicze po cenie preferencyjnej. Różnica między ceną nabycia a ceną sprzedaży została pokryta przez Spółkę z kapitału rezerwowego i stanowiła Pana przychód ze stosunku pracy. Jego wartość określono na podstawie art.11 ust.2b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. jako różnicę pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust.2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Od przychodu tego płatnik zgodnie z art.31 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczył i pobrał zaliczkę na podatek dochodowy.
Zatem w sytuacji odpłatnego zbycia nabytych akcji kosztem uzyskania przychodu będzie cena nabycia akcji (tj. kwota poniesionych przez Pana wydatków oraz kwota dofinansowana przez pracodawcę, która stanowiła dla Pana przychód podlegający opodatkowaniu).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj