Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-18/III/2006
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-18/III/2006
Data
2006.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy w ramach tzw. "ulgi remontowej" ( ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ) w ramach przysługującego limitu możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych w 2005 r. na zakup materiałów i usług ( zgodnych z wykazem z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. - Dz. U. Nr 156 poz 788) związanych z pracami wykończeniowymi ( zakup i montaż okien oraz drzwi wewnętrznych, zewnętrznych; zakup i montaż posadzek drewnianych i ceramicznych; zakup i montaż instalacji wentylacyjnej i inne ) wznoszonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) oraz art.26, art.45 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i art.27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r., po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ......01.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe:
w sprawie odliczenia wydatków poniesionych w 2005 r. na zakup materiałów i usług w ramach tzw. "ulgi remontowej" związanych z pracami wykończeniowymi domu jednorodzinnego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .......01.2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:czy w ramach tzw. "ulgi remontowej" ( ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ) w ramach przysługującego limitu możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych w 2005 r. na zakup materiałów i usług ( zgodnych z wykazem z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. - Dz. U. Nr 156 poz 788) związanych z pracami wykończeniowymi ( zakup i montaż okien oraz drzwi wewnętrznych, zewnętrznych; zakup i montaż posadzek drewnianych i ceramicznych; zakup i montaż instalacji wentylacyjnej i inne ) wznoszonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

<> Stan faktyczny:Podatnik jest właścicielem domu jednorodzinnego. Pozwolenie na budowę zostało wydane przez Starostę ............. w dn............07.2004 r. - decyzja nr............ W listopadzie 2005 r. poniósł wydatki związane z wykończeniem domu natomiast zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych otrzymał przez PINB dn. 28.12.2005 roku.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Wnioskodawca uważa, że możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego w ramach przysługującego odliczenia , o ile rodzaj wydatków ( zakres wykonanych prac i zakupionych materiałów ) odpowiada tym, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 ( Dz. U. Nr 156 poz 788).

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym 2003r., podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w art. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego. Koniecznym warunkiem dokonania odliczenia jest m.in. posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego budynku mieszkalnego.
Decyzją Nr...... z dnia......07.2004r. Starosta.......... zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane ( Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zmian.) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę można przystąpić, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. W dniu 28.11.2005r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, wydał potwierdzenie zgłoszenia do użytkowania budynku mieszkalnego w całości. Dokument ten potwierdza wykonanie obowiązku określonego w art. 54 ustawy - Prawo budowlane.

Potwierdzenie zgłoszenia do użytkowania budynku mieszkalnego w Pana przypadku oznacza zakończenie procesu budowy budynku mieszkalnego i stanowi tytuł prawny do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego. W stanie faktycznym przytoczonym przez Pana stwierdzono iż, wydatki zostały poniesione na wykończenie domu jednorodzinnego w listopadzie 2005r. przed zakończeniem budowy. Tak więc nie stanowią podstawy do dokonania odliczenia od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.
W związku z powyższym nalezy uznać, że nie przysługuje Panu mozliwość odliczenia od podatku z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego wydatków poniesionych przed dniem 28.11.2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj