Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-151/234/06/AG
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-151/234/06/AG
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma on obowiązek potrącania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot zwróconych za przejazdy, noclegi, diety osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło i zlecenie, do wysokości określonych w stosownych przepisach?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.05.2006r.(data wpływu do organu podatkowego 08.06.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 07.05.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 08.06.2006r.) wystąpiono o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii braku obowiązku potrącenia i odprowadzenia przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot zwróconych za przejazdy, noclegi, diety osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło i zlecenie, do wysokości określonych w stosownych przepisach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zajmującysię organizowaniem szkoleń na terenie Polski, wielokrotnie zatrudnia do ich prowadzenia wykładowców, na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenie. Poza wynagrodzeniem z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, osoby te otrzymują zwrot kosztów dojazdów w wysokości stanowiącej iloczyn ilości przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdów prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych, a także jeśli wymaga tego organizowane szkolenie otrzymują zwrot kosztów za noclegi oraz diety. Poniesione koszty podróży rozliczane są na drukach „delegacji służbowych”. W zawieranych umowach o dzieło lub umowach zlecenie osoby prowadzące szkolenia oświadczają, że poniesione wydatki na dojazdy, noclegi, dietynie stanowią u nich kosztów uzyskania przychodu.

W związku z zaistniałą sytuacją płatnik prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie- czy ma on obowiązek potrącania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowego od osób fizycznych od kwot zwróconych za przejazdy, noclegi, diety osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło i zlecenie, do wysokości określonych w stosownych przepisach?

Według oceny wnioskodawcy, diety i inne należności za czas podróży służbowej osobynie będącej pracownikiem (zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie)nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - do wysokości określonej w stosownych przepisach, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej osoby i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. bi ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas: a) podróży służbowej pracownika; b) podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonejw odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracyw sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W myśl art. 21 ust. 13 ww. ustawy, zwolnienie dla osób niebędących pracownikami stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:1)w celu osiągnięcia przychodów lub2)w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie odrębnych ustaw lub 3)przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane lub 4)przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związkuz wykonywaniem tych funkcji.

Jak wynika z powyższego przepisu, zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. bww. ustawy stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów osoby fizycznej otrzymującej świadczenie i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów.

Niezależnie jednak od powyższego ww. zwolnienie jest limitowane do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznejz dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, ze zm.) oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju(Dz. U. Nr 236, poz. 1991, ze zm.).

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety i inne należności za czas podróży wypłacane przez wnioskodawcę osobom niebędącym pracownikami (zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie), jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tych osób i poniesiono je w celu uzyskania przychodu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – do wysokości określonej odrębnymi przepisami. Zatem ze względu na zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych przedmiotowych świadczeń, płatnik XY Sp. o.o. nie ma obowiązku potrącania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wykładowcom prowadzącym szkolenia zwrotów kwot za przejazdy, noclegi, diety, do wysokości korzystającej ze zwolnienia. Natomiast nadwyżka ponad określone w tych przepisach limity podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj