Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-68/GJ/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-68/GJ/06
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
akt notarialny
błąd
oświadczenia
oświadczenie woli
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy oświadczenie woli złożone pod wpływem błędu przy sprzedaży nieruchomości w 2003r. będzie skutkowało opodatkowaniem 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przy sprzedaży nieruchomości w 2006r.?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn.zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) , oraz art. 28 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), art. 88 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz art. 2 § 2, art.80 § 4 ustawy z dnia 14.02.1991r. - Prawo o notariacie ( t.j. z 2002r., Dz.U. Nr 42, poz. 369 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 08.08.2006r.. w sprawie skutków prawnych oświadczenia woli wnioskodawcy złożonego pod wpływem błędu przy sprzedaży nieruchomości w 2003r. , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko podatnika i uznaje je za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca w 1998r. nabył udział w nieruchomości w wysokości 1/8, na który składały się 2 lokale mieszkalne. W 2003r. dokonał sprzedaży jednego lokalu, który stanowił połowę posiadanego udziału w nieruchomości, ale w akcie notarialnym zamiast zapisu sprzedaży 1/16 znalazł się zapis, że dokonano sprzedaży 1/8 czyli całego udziału. Pomyłkę zauważono dopiero w 2006r. Czy sporządzenie aktu zmiany umowy sprzedaży w 2006r. poprzez zapisanie , że umowę z 2003r. zmienia się w ten sposób, że sprzedaż dotyczy 1/16 a nie 1/8 spowoduje przyjęcie przez organ podatkowy , że nabycie jednego lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2006r.? Czy przychód uzyskany ze sprzedaży tego lokalu podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy zmiana dokonana w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży z 2003r. stanowi naprawienie oczywistego błędu , który wkradł się do aktu notarialnego z 2003r. nie wywołuje skutków w podatku dochodowym po stronie nabywcy części nieruchomości w 2003r. , ani też w stosunku do wnioskodawcy. Zmiana umowy przywraca stan prawny z roku 2003, kiedy wnioskodawca sprzedając jeden lokal w dalszym ciągu pozostał właścicielem drugiego lokalu, który nabył w 1998r. Sprzedając w 2006r. Drugi lokal nie zapłaci 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ dokona sprzedaży po upływie pięciu lat od jego nabycia.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) sprzedaż nieruchomości lub ich części , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jest źródłem przychodu i na podstawie art. 28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wyrażona w cenie sprzedaży , pomniejszona o koszty sprzedaży. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

W przedmiotowej sprawie do wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego zostały dołączone dwa akty notarialne :

1.akt notarialny zakupu przez wnioskodawcę w 1998r. 1/8 udziału w nieruchomości wraz z prawem korzystania z dwóch lokali ,

2.akt notarialny sprzedaży przez wnioskodawcę w 2003r. udziału w wys. 1/8 .

Zgodnie z art. 194§1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne jednostki, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów uprawnione są do ich wydawania. Dokumenty te korzystają z domniemania zgodności z prawdą oświadczenia organu , od którego dokument pochodzi.

Akty notarialne sporządzane przez notariuszy mają charakter dokumentów urzędowych ( art. 2 § 2 ustawy z dnia 14.02.1991r. -Praw o notariacie – t.j. Dz. U. z 2002r. nr 42, poz. 369 z późn. zm.) i są wiążące dla organów podatkowych.

Z załączonych dokumentów wynika, że wnioskodawca w 2003r. sprzedając cały swój udział, w 2006r. nie był właścicielem połowy udziału we własności nieruchomości, zatem do transakcji sprzedaży udziału nie mogło dojść.

Przepisy traktujące o czynnościach notarialnych nakładają na notariusza obowiązek szczególnej staranności. Notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, w stosunku do których czynność ta wywiera określone skutki prawne. Mimo jednak zachowania trybu dokonywania czynności notarialnych nie można jednak wykluczyć popełnienia błędów wymagających sprostowania. Czasami istnieje potrzeba sprostowania oświadczenia woli co nastąpić może jedynie w wyniku sporządzenia aktu prostującego przy udziale stron czynności. Akty te nazywane są aneksami i stanowią integralną część pierwotnej czynności notarialnej. Akt taki pozwala stronie uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Reguluje tę kwestię art. 88 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) , zgodnie z którym uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Art. 88§ 2 k.c. określa termin uprawnienia strony do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli; uprawnienie do uchylenia się wygasa : w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. Ani kodeks cywilny ani też prawo o notariacie nie zawiera definicji błędu. Przyjmuje się , że błąd jest to niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności. Przy zaistnieniu błędu tego rodzaju w akcie notarialnym i w celu uchylenia się od jego skutków prawnych, strony mogą złożyć oświadczenia o niezgodnym z ich wolą sformułowaniu oświadczeń i jednocześnie złożyć oświadczenia , które ich woli rzeczywiście odpowiadają. Notariusz sporządzi wówczas wspomniany aneks do pierwotnego aktu notarialnego, który będzie wywierał skutki od momentu sporządzenia aktu pierwotnego. W przypadku braku zgody stron co do treści złożonych oświadczeń , weryfikacja może nastąpić w wyniku wniesienia powództwa o ustalenie ich treści w sądzie.

W przedmiotowej sprawie sporządzenie przez notariusza aneksu do aktu notarialnego spowoduje przywrócenie faktycznego stanu w formie własności 1/16 udziału w nieruchomości wnioskodawcy. Odpłatne zbycie tej nieruchomości w 2006r nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynęło więcej niż pięć lat ( nabycie nastąpiło w 1998r. ) zatem przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym nie ma zastosowania.

Biorąc powyższe pod uwagę , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia/ art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj