Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-M/436-2/06/Z
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-M/436-2/06/Z
Data
2006.08.22



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
sprzedaż
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji przeznaczenia pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży darowanego lokalu na zakup innego lokalu, podatnik zachowa prawo do ulgi mieszkaniowej?


DECYZJA


Działając na podstawie art. 14 b § 5 w związku z art.233 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pani Małgorzaty M. z dnia 23.05.2006r reprezentowanej przez Panią Ewę K. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań -Winogrady z dnia 23.05.2006r. MM-4360-SD-1/2006 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn

- utrzymuję w mocy zaskarżone postanowienie i nie uwzględniam zażalenia.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 08.02.2006r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady z pytaniem, czy w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego w Poznaniu na Osiedlu o powierzchni 47,60m², otrzymanego od matki w darowiźnie, przy nabyciu którego jej jako obdarowanej przysługiwała ulga mieszkaniowa określona w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w sytuacji, gdy uzyskane z tej sprzedaży środki zostaną przez nią wydatkowane na zakup innego lokalu mieszkalnego, zachowa prawo do ulgi wynikającej z art. 16 ust. 7 w/w ustawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż obdarowana w dniu 8 lutego 2006r. zbyła aktem notarialnym ( Rep. A nr 784/2006) nabyty w darowiźnie lokal mieszkalny, a za otrzymane środki zamierza nabyć inny lokal. Lokal ten jednak znajduje się w budowie i fizycznie zamieszkać będzie mogła w nim dopiero w listopadzie 2006r., a zawarcie umowy ustanawiającej odrębną własność i sprzedaż nowego lokalu na jej rzecz ma nastąpić w terminie późniejszym.

Zdaniem strony zgodnie z brzmieniem ust. 7 art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w takim przypadku zachowa prawo do ulgi a termin 6- miesięczny od dnia zbycia lokalu do nabycia nowego zostanie zachowany.

Postanowieniem z dnia 23.05.2006r. MM-4360-SD-1/2006 działając w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za nieprawidłowe. W uzasadnieniu tego postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji wskazał na zapis ust. 7 art. 16 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę lub nabycie nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Dla zachowania zatem ulgi w opisanym przypadku niezbędne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:
- konieczność zmiany warunków mieszkaniowych,
- nabycie innego lokalu lub budynku w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia otrzymanego lokalu w darowiźnie.

Organ uznał, iż podatnik w opisanym stanie faktycznym nie spełnia powyższych warunków, a w szczególności warunku dot. nabycia innego lokalu lub budynku w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia otrzymanego lokalu w darowiźnie. Powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sygn. akt III S.A. 1183/2003) organ ten wskazał, iż w tym czasie podatnik musi podpisać akt notarialny nabycia lokalu, a nie tylko wydać pieniądze uzyskane na sprzedaży.

Pismem z dnia 08 czerwca 2006 r. Pani Małgorzata Majewska-Reinhardt reprezentowana przez pełnomocnika Ewę Kołodziejską złożyła zażalenie na powyższe postanowienie wnosząc o zmianę postanowienia i wydanie decyzji potwierdzającej prawidłowość stanowiska Strony. Na poparcie swojego żądania Strona przedłożyła umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu zawartą aktem notarialnym z dnia 22.02.2006r. ( Rep. A Nr 1163/2006) Zdaniem Strony systematyczne wpłacanie należnych rat na zakup tego mieszkania powinno mieć ten sam wymiar prawny, co uzyskanie pozwolenia na budowę w przypadku domu mieszkalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu rozpatrując zażalenie stwierdza, co następuje:

Przepis art. 16 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga o jakiej mowa w art. 16 ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki, :

  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W przypadku zbycia lokalu przed upływem 5 lat albo niezachowania warunku zamieszkiwania w okresie 5 lat następuje utrata ulgi mieszkaniowej

Wprawdzie art.16 ust. 7 omawianej ustawy zawiera odstępstwo od warunku zamieszkiwania w nabytym lokalu przez wymagany okres 5 lat, jednakże ustawodawca przewidział jedynie dwa przypadki, które nie stanowią podstawy do wygaśnięcia decyzji.
Stosownie do treści ust. 7 art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia, przy czym oba te warunki winny być spełnione jednocześnie. W tym przepisie ustawodawca nie określił przyczyn uzasadniających konieczność zmiany warunków mieszkaniowych obdarowanego. Użyty w tym przepisie zwrot „uzasadniona konieczność” oznacza, że dla spełnienia tej przesłanki nie wystarcza zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych, ale sytuacja wyjątkowa.

Z kręgu tych przyczyn nie można więc wykluczyć konieczności opieki nad matką obdarowanej, osobą w podeszłym wieku. Brak jest jednak podstaw do uznania, że Strona spełniła drugi z wymienionych w art. 16 ust. 7 warunków dla zachowania ulgi, tj. że nabycie nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia nabytego w darowiźnie lokalu.

Przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny na rzecz developera – na podstawie umowy przedwstępnej sporządzonej w dniu 22.02.2006r. o ustanowienie odrębnej własności i sprzedaży lokalu mieszkalnego – nie stanowi przesłanki do zachowania ulgi, nie jest to bowiem równoznaczne ani z uzyskaniem zezwolenia na budowę własnego domu, ani nabyciem budynku lub mieszkania, jak to jednoznacznie wskazuje art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W tym miejscu zauważyć należy, że przepis powyższy określający przypadki, kiedy nie następuje utrata ulgi z tytułu zamieszkania, wyraźnie wskazuje na warunek nabycia innego budynku lub uzyskania pozwolenia na jego budowę albo nabycia innego lokalu nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Zgodnie z definicją, „nabyć” to: otrzymać coś na własność za pieniądze lub przez wymianę; kupić ( patrz Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. , Warszawa 1998r.)

Z § 7 umowy przedwstępnej wynika, iż sprzedający zobowiązał się zakończyć budowę domu do dnia 30 listopada 2006r. A z kolei w § 8 powyższej umowy strony zobowiązały się, że zawarta zostanie umowa do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy i przeniesienia jego własności na rzecz kupującej najdalej do dnia 30 maja 2007r.

W tym miejscu wskazać należy, że w przypadku Strony określony przepisem art. 16 ust. 7 sześciomiesięczny termin do nabycia innego lokalu, budynku bądź pozwolenia na jego budowę upłynie z dniem 8 sierpnia 2006r.Ponadto stwierdza się, że umowa ta nie jest równoznaczna z nabyciem domu mieszkalnego.

Umowa przedwstępna nie jest bowiem umową zobowiązującą do przeniesienia własności, lecz do zawarcia umowy przyrzeczonej. Zgodnie z normami prawa cywilnego, ani umowa przedwstępna, ani wpłata zadatku nie przenoszą własności nieruchomości. Moment przeniesienia własności nieruchomości został wyraźnie określony w art. 155 § 1 kodeksu cywilnego oraz w art. 158 k.c.

Umowa przedwstępna, jak żaden inny stosunek obligacyjny, nie może bowiem wiązać stron wieczyście, a pozostawienie losów umowy przyrzeczonej regulacji art. 455 kodeksu cywilnego było by z założenia sprzeczne z celem umowy przedwstępnej. Jest ona bowiem zawierana po to, by odroczyć w czasie zawarcie umowy definitywnej wobec istnienia w momencie związania się umową przedwstępną obiektywnych czy subiektywnych przeszkód do zawarcia od razu umowy przyrzeczonej.

W przedmiotowej sprawie nie nastąpiło zatem tak, jak tego wymaga wskazany art. 16 ust. 7 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn przeniesienie prawa własności na rzecz Strony wnoszącej zażalenie – nie nastąpiło bowiem nabycie innego lokalu.

Słusznie zatem organ podatkowy pierwszej instancji wydając zaskarżone postanowienie uznał, iż w opisanym przypadku Strona nie zachowa prawa do ulgi mieszkaniowej.

W związku z powyższym należało postanowić jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj