Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
PPE3/443-23/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPE3/443-23/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
akt notarialny
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
sprzedaż przedsiębiorstwa
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia przedsiębiorstwa?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w złożonym w dniu 04.12.2006 r. wniosku w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia przedsiębiorstwa za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 04.12.2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia przedsiębiorstwa.

Przedstawiając stan faktyczny Podatnik poinformował, że w 1995 r. na podstawie aktu notarialnego zakupił od Lubelskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego nieruchomość w skład której wchodziło prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynki i budowle. Nieruchomość wraz z infrastrukturą stanowi zorganizowany, w pełni funkcjonujący zakład, zajmujący się przetarciem drewna. Prowadziwszy zakład, nie ponosił nakładów inwestycyjnych w zakresie nieruchomości.

W dniu 27.10.2006 r. Podatnik sprzedał przedsiębiorstwo. W akcie notarialnym został uwzględniony podatek od czynności cywilnoprawnych, traktując powyższą sprzedaż jako niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Podatnik uważa, że przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), bądź jest zwolniona na podstawie art.43 ust.1 pkt. 2 w/w ustawy.

Odnosząc się do przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego i zawartego we wniosku stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został zakreślony w art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). W myśl treści tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów,import towarów,wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ponadto w ust.3 tego przepisu wskazano, że opodatkowaniu podlegają także towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej oraz zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W art.6 pkt 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ustawodawca natomiast postanowił, że przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zgodnie z tym przepisem, do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie stosuje się powyższej ustawy. Ustawa ta nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia "przedsiębiorstwo".

Definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art.55 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,5.koncesje, licencje i zezwolenia,6.patenty i inne prawa własności przemysłowej,7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,8.tajemnice przedsiębiorstwa,9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono również, co należy rozumieć przez zbycie przedsiębiorstwa, zatem zasadne jest przyjęcie, że jest to przeniesienie własności majątku przedsiębiorstwa na inny podmiot zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne. Nie ma również znaczenia forma zbycia - sprzedaż, aport, zamiana, darowizna, jeżeli mają za przedmiot przedsiębiorstwo (lub jego samodzielny oddział). Pojęcie przedsiębiorstwa nie odpowiada zatem definicji towaru zawartej w art.2 pkt 6 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, a czynność polegająca na zbyciu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do sp.z o.o. nie stanowi dostawy w rozumieniu art.7 powyższej ustawy.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli Podatnik dokonał sprzedaży całości przedsiębiorstwa transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, oraz nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od zażalenia oraz 50 gr. od każdego załącznika. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj