Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/4111/415/62/9/06
z 18 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/4111/415/62/9/06
Data
2006.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy


Pytanie podatnika
Czy podpisanie aneksu dot. skrócenia czasu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nie spowoduje utraty ulgi i odliczenia z tego tytułu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r. , poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku P ... , zam. .... NIP .... z dnia 14.02.2006r. ( data wpływu do tut. urzędu 21.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczania w 2006 roku wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową stwierdzam, że : stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

UZASADNIENIE

W listopadzie 2001 roku podatnik podpisał umowę na oszczędzanie w Kasie Mieszkaniowej . Okres oszczędzania zakończył się w lutym 2005r. , po czym został podpisany aneks do umowy przedłużający okres oszczędzania do maja 2006roku. W związku z faktem podpisania przez podatnika umowy na zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz konieczności wpłaty części wartości mieszkania przed zakończeniem umowy oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej podatnik zwraca się z zapytaniem, czy podpisanie aneksu za zgodą banku na skrócenie okresu oszczędzania celem uzyskania środków na zakup mieszkania.

Pytanie podatnika : nie spowoduje utraty ulgi podatkowej i możliwości odliczenia 30% wpłaconej kwoty z tego tytułu? Stanowisko podatnika : zgodnie z art. 4, ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnicy, którzy przed 01.01.2002r. nabyli prawo do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej zachowują prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na tym samym rachunku i w tym samym banku. Aneks do umowy nie zmienia celu umowy , zasad oszczędzania , nie powoduje , że umowa nie spełnia warunków w/w ustawy a jedynie zmienia czas jej trwania co jest akceptowane przez obie strony umowy. Zdaniem podatnika podpisanie aneksu na skrócenie okresu oszczędzania nie zmieni sytuacji podatnika i nie spowoduje utraty ulgi podatkowej.

Przed dniem 1 stycznia 2002 roku przepis art.27 a, ust.1, pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz. 176 ze zm.) obowiązywał w brzmieniu podanym niżej:podatek dochodowy od osób , o których mowa w art. 3, ust.1 , obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-17 , jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędnośći wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową , według zasad określonych w odrębnych przepisach . Natomiast kwota , o ktorą można było pomniejszyć podatek , została określona w art. 27a, ust.3, pkt 1 lit.b) przywołanej wyżej ustawy i wynosiła 30% wydatków na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową , nie więcej jednak niż 6% kwoty, o której mowa w ust.2.Ponadto art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zmieniony przepisem art.1, pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) Stosownie jednak do zapisu art. 4, ust.3 tej ustawy:

podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności , według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego , i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a, ust.1, pkt 2 ustawy wymienionej w art.1 ( ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. przysługuje , na zasadach określonych w tej ustawie , prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową , poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności , wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Jak wynika z wyżej wymienionych przepisów skorzystanie z prawa do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych z tego tytułu od dnia 1 stycznia 2002 r., będzie możliwe jeżeli podatnik:a) zawarł umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności , według zasad określonych w przepisach o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,b) przed dniem 1 stycznia 2002r. nabył prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a, ust.1 , pkt 2 ustawy o podatku od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r..W tym przypadku należy podkreślić , że w w/wym. prawo przysługuje:na zasadach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. , jednak nie dłużej niż do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności , wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy..

Jedno z ograniczeń wynikające z przepisu art. 4, ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. dotyczy przedłużania terminu korzystania z omawianej ulgi. Oznacza to ,że jeżeli nawet umowa pozwala na zmianę okresu oszczędzania za pomocą aneksu , wydłużenie okresu oszczędzania już po dacie 31 grudnia 2001r. nie będzie uprawniało podatnika do wydłużenia okresu odliczeń od podatku kwot wpłaconych do kasy , nawet jeżeli limit możliwego odliczenia by na to pozwalał. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że okres oszczędzania trwał od 21.11.2001r do 15.02.2005r. ( termin wynikający z umowy o kredyt kontraktowy) , natomiast aneks przedłużający umowę został podpisany 19.05.2005r. ( po upływie okresu wymienionego w umowie). Tak więc gdy w 2005 roku wydłużył Pan aneksem do umowy o kredyt kontraktowy termin oszczędzania , to ulgą objęte będą tylko te wpłaty , które zostały dokonane do w/w daty ( określonej przed dniem 1 stycznia 2002r.). Dodatkowe kwoty wpłacone po 19.05.2005r. na podstawie aneksu do umowy sporządzonego w 2005r. nie podlegają odliczeniu.Mając na uwadze powyższe ustalenia, wydłużenie przez podatnika okresu systematycznego oszczędzania i skrócenie tego wydłużenia - nie spowoduje utraty nabytej ulgi , lecz nie daje podatnikowi możliwości dokonywania odliczeń od podatku kwot wydatkowanych po okresie wydłużenia tej umowy( 19.05.2005r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj