Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US1434/PV/443-106/06/AG
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1434/PV/443-106/06/AG
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek należny
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
dot. kwestii obowiązku odprowadzenia podatku należnego od remanentu likwidacyjnego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.03.2006r.(data wpływu do Urzędu 24.05.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 28.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 24.05.2006r.) wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku odprowadzenia podatku należnego od remanentu likwidacyjnego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od dnia 17.01.2006r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w spółce cywilnej, mającą taki sam charakter jak działalność wykonywana przez Panią samodzielnie do dnia 16.01.2006r. W zakresie podatku dochodowego, w ramach prowadzonej działalności, rozliczała się Pani na zasadach ogólnych, podlegając równocześnie rygorom podatku od towarów i usług. O zaprzestaniu wykonywania samodzielnie działalności gospodarczej zawiadomiła Pani Naczelnika tutejszego Urzędu, sporządzając jednocześnie remanent likwidacyjny i rozliczając go w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r., przy czym remanent ten został sporządzony w kwotach netto zakupu

Zdaniem wnioskodawcy podatek należny wynikający z remanentu likwidacyjnego został odprowadzony niesłusznie, ponieważ zgodnie z § 8 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepis ustępu 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust 4 ww ustawy).
W myśl art. 14 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 mówiącym, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnik - osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą - likwidując tę działalność jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury, którym winien objąć towary, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przyjmując jako podstawę opodatkowania tej czynności cenę nabycia towarów, a jeżeli cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie wytworzenia tych towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz akt podatkowych wynika, że w dniu 16.01.2006r. zaprzestała Pani samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, a w dniu 17.01.2006r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w spółce cywilnej, przy czym charakter działalności pozostał nie zmieniony. W złożonej w tutejszym Urzędzie deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r. dokonała Pani rozliczenia podatku należnego z tytułu remanentu likwidacyjnego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że rozliczając w złożonej deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r. podatek należny z tytułu remanentu likwidacyjnego dopełniła Pani obowiązków wynikających z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tym samym brak jest podstaw do korygowania deklaracji wykazującej ten podatek.

Uregulowania zawarte w powołanym przez Panią § 8 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który stanowi, że zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, nie mają w tym przypadku zastosowania, ponieważ spółka cywilna będąca w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odrębnym podatnikiem, została zawiązana 17.01.2006r., tj. po likwidacji w dniu 16.01.2006r. działalności prowadzonej samodzielnie, i wniesienie aportem do niej towarów nie miało miejsca. Ich wartość, jak wynika z § 7 ust.1 pkt 1 umowy spółki cywilnej złożonej w tutejszym urzędzie w dniu 18.01.2006r., została określona na kwotę 7.000 zł., co stanowi 50% całości wkładów pieniężnych, niepieniężnych i własności rzeczy wniesionych do zawiązanej spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj