Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/P-26/06/AK
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/P-26/06/AK
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem stanowią koszt uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z zm. ) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 01.08.2006r. /data wpływu 02.08.2006r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


p o s t a n a w i a :


- uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 02.08.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Strony o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem stanowią koszt uzyskania przychodu?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że strona zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania od dewelopera. Kredyt został udzielony na okres 10 lat. Podatnik zamierza wynająć lokal osobie fizycznej zawierając stosowną umowę. Według wnioskodawcy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tego mieszkania stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W związku z czym o możliwości zaliczenia wydatku w poczet kosztów decyduje wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dokonanym wydatkiem a osiągniętym przychodem.

W ogólnym określeniu kosztów uzyskania przychodów mamy zatem do czynienia z dwiema przesłankami: jedną pozytywną, a drugą negatywną. Przesłanką pozytywną jest stwierdzenie, iż spełniony został warunek celu (w celu uzyskania przychodów), natomiast przesłanką negatywną jest ujęcie kosztu w taksatywnie wyliczonych przypadkach zamieszczonych w katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych. Koszty objęte tym katalogiem pomimo, iż w danym stanie faktycznym spełniają przesłankę pozytywną określoną w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów, bądź też stanowią te koszty, ale w ograniczonej wskazanej przepisem wysokości.

Zwrot "w celu" użyty w tym przepisie oznacza, ze nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub uzyskiwaniem dochodów z najmu podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Z pisma wynika, że zaciągnięty przez Pana kredyt bankowy przeznaczony był w całości na sfinansowanie nabycia mieszkania. Z uwagi na zaistnienie bezpośredniego związku pomiędzy ponoszonym wydatkiem a źródłem przychodu kwota odsetek i ewentualne prowizje od kredytu naliczane do dnia przekazania środka trwałego do używania podwyższają wartość początkową środka trwałego - ustaloną zgodnie za art. 22g ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będącego podstawą do dokonania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odsetki spłacone po dniu oddania środka trwałego do użytkowania mogą być zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Reasumując zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości przeznaczonej następnie na wynajem wiążą się bezpośrednio z uzyskiwanym przez Podatnika przychodem i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z najmu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj