Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-353/06/KM
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-353/06/KM
Data
2006.11.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
homologacja
odpisy amortyzacyjne
samochód osobowy
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Jak należy amortzować samochody po dokonanej zmianie: (przekwalifikowanie pojazdu ciężarowego na osobowy) czy jako nowo wytworzony środek trwały (samochód osobowy, czy kontynuować dotychczasową amortyzację z zastosowaniem limitu 20.000 EURO?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24 października 2006 r. (data wpływu 30 październik 2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe


UZASADNIENIE


W dniu 30-10-2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Podatnika o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku Spółka xxx Polska Sp. z o.o. wykorzystuje do swojej działalności gospodarczej samochody (ujęte w ewidencji środków trwałych), posiadające homologacje ciężarowe. Przy zakupie tych samochodów Spółka skorzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie dokonania zakupu i przyjęcia samochodów do użytkowania. W świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług samochody te SA samochodami osobowymi. Spółka zamierza zdemontować kratki oddzielające część pasażerską od ładunkowej. Spowoduje to zmianę homologacji samochodów z ciężarowych na osobowe oraz zmianę wpisu rodzaju samochodu w dowodzie rejestracyjnym.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z pytaniem:

Jak należy amortyzować samochody po dokonanej zmianie: czy jako nowo wytworzony środek trwały (samochód osobowy) - czy kontynuować dotychczasową amortyzację z zastosowaniem limitu 20.000 EURO?

Zdaniem Spółki demontaż kratki i przekwalifikowanie pojazdu ciężarowego na osobowy wiąże się z wytworzeniem nowego środka trwałego a następnie ustaleniem jego wartości początkowej w trybie art. 16g ust. 4, 16 i 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym. Wartość początkową nowo wytworzonego środka trwałego stanowiłaby cena nabycia pomniejszona o wartość wymontowanej kratki i dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, powiększona o koszty usługi wymontowania kratki i koszty administracyjne związane ze zmianą homologacji samochodu.

Po zapoznaniu się z wnioskiem Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia co następuje:

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę, należy uznać za nieprawidłowe.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odnoszą się bezpośrednio do przedstawionego zagadnienia ustalania wartości początkowej przekwalifikowanych samochodów.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowy od osób prawnych, definicja samochodu osobowego zawarta została w art. 16 ust. 3a tejże ustawy, który stanowi, iż przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe, oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500kg.

W momencie przekwalifikowania samochód ciężarowy stanie się samochodem osobowym, do którego w kwestii dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 16h ust. 1 odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji. Zatem ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 4 będzie obowiązywało Spółkę począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako samochód osobowy.

Jak już wspomniano przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują szczegółowo zagadnienia przekwalifikowania charakteru środka trwałego z samochodu ciężarowego na osobowy. W związku z powyższym interpretacja celowościowa pozwala na przyjęcie, że dokonanie przekwalifikowania oznacza w świetle art. 16h ust. 1 wprowadzenie przekwalifikowanego środka do ewidencji, co pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych na zasadach powołanego przepisu od już przekwalifikowanego środka trwałego.

Zdaniem organu podatkowego koszty amortyzacji samochodu osobowego należy rozliczać według wskazanych powyżej przepisów począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano zmiany kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy bez konieczności korygowania ustalonej wcześniej wartości początkowej środka trwałego. Spółka nie dokonuje bowiem w świetle art. 16g ust 3 i 4 updop nabycia ani wytworzenia nowego środka trwałego. Następuje jedynie przekwalifikowanie jego charakteru.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj