Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-88/2006/LŚ
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-88/2006/LŚ
Data
2006.10.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Podatnik od dnia 28 kwietnia 2006 roku jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 810 ha. Od momentu nabycia gruntów rolnych nie dokonywał jakichkolwiek dostaw produktów rolnych, a gospodarstwo nie wykazało jeszcze sprzedaży. Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność rolną i dokonywać zakupów inwestycyjnych na potrzeby tej działalności. W związku z powyższym zamierza zarejestrować się dla celów podatku VAT i prowadzić działalność jako czynny podatnik VAT. Wobec powyższego wnioskodawca pyta, czy może skutecznie zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, rozliczać prowadzoną działalność rolniczą jako podatnik tego podatku oraz dokonywać odliczeń podatku VAT naliczonego w wypadku dokonywania zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Zdaniem podatnika, w przypadku gdy gospodarstwo nie dokonało jeszcze żadnej sprzedaży, podatnik nie uzyskał statusu rolnika ryczałtowego. Tym samym, według wnioskodawcy nie jest on zobligowany do spełnienia przesłanek umożliwiających rezygnację ze statusu rolnika ryczałtowego i może korzystać z praw i obowiązków czynnego podatnika VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej.


Na podstawie z art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 z póź. zm.)- zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności - ust.1. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Ustęp 4 cytowanego artykułu stanowi, iż w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT.Na mocy art. 2 pkt 19 ustawy o VAT rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast na podstawie art. 2 pkt 20 tej ustawy przez produkty rolne należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 ustawy o VAT.Artykuł 43 ust. 3 stanowi, iż rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem spełnienia łącznie następujących przesłanek:
1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz
2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

W wyniku wystąpienia powyższych przesłanek a także po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, w którym podatnik zawiadamia o rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania, rolnik ryczałtowy staje się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym podatek na zasadach ogólnych.

W analizowanej sprawie wnioskodawca od dnia 28.04.2006 r. jest rolnikiem ryczałtowym, który w poprzednim roku podatkowym nie dokonał dostawy produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych. Z uwagi na powyższe niespełnienie wymogu określonego w art. 43 ust. 3, podatnik jako rolnik ryczałtowy, nie może zrezygnować ze zwolnienia i stać się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia rozpoczęcia działalności. Dopiero po spełnieniu opisanych przesłanek, wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia i rozliczać się na zasadach ogólnych jako podatnik VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj