Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-217/06/JW
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-217/06/JW
Data
2006.09.06



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane
korekta podatku
podatek naliczony
rozliczanie (rozliczenia)
termin


Pytanie podatnika
Czy korekta podatku naliczonego z tytułu zakupów dotyczących zaniechanej inwestycji, powinna być dokonana w rozliczeniu za miesiąc, w którym podjęta została decyzja o zaniechaniu, czy też należy korygować deklaracje, za okresy w których ten podatek został rozliczony?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.06.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia prawidłowego okresu rozliczeniowego, w którym winna być dokonana korekta podatku naliczonego z tytułu zakupów dotyczących zaniechanej inwestycji, w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik w 2002r. rozpoczął inwestycję polegającą na zmianie ogrzewania na hali produkcyjnej z cieplnego na gazowe.

Z uwagi na fakt, iż dostawca energii cieplnej zaproponował remont węzła ciepłowniczego na bardzo korzystnych warunkach, Podatnik zdecydował we wrześniu 2005r. o zaniechaniu pierwotnej inwestycji.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy korekta podatku naliczonego z tytułu zakupów dotyczących zaniechanej inwestycji, powinna być dokonana w rozliczeniu za miesiąc, w którym podjęta została decyzja o zaniechaniu (tj. wrzesień 2005r.) czy też należy korygować deklaracje, za okresy w których ten podatek został rozliczony w 2002r.

Zdaniem Podatnika korekta deklaracji VAT powinna być dokonana w miesiącu, kiedy podjęta została decyzja o zaniechaniu tj. wrzesień 2005r. Wynika to z faktu, iż ostateczną decyzję, co do nie kontynuowania inwestycji podjęto dopiero we wrześniu 2005r.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonywał odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupów dotyczących inwestycji rozpoczętej w 2002r., polegającej na zmianie ogrzewania na hali produkcyjnej z cieplnego na gazowe.

Jednakże we wrześniu 2005r. - z uwagi na fakt, iż dostawca energii cieplnej zaproponował remont węzła ciepłowniczego na bardzo korzystnych warunkach - Podatnik podjął decyzję o zaniechaniu pierwotnej inwestycji.

W okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VATiA, podatnik - na podstawie art. 19 ust. 1 - miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

W myśl art. 20 ust. 2 ustawy o VATiA podatnik mógł zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Tym samym odliczenie podatku naliczonego było związane wyłącznie z nabyciem towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zaniechania inwestycji odliczony "na bieżąco" podatek naliczony od zakupów dotyczących tej inwestycji winien zostać skorygowany, gdyż wydatki przestają stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

Skoro zaś nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to zastosowanie ma art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostawał w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z dniem 1 maja 2004 r. utraciła moc w/w ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Również pod rządami obecnie obowiązującej ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1). Podobnie jak poprzednio, także obowiązująca ustawa o VAT wyklucza odliczenie podatku naliczonego w sytuacji, gdy wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT).

A zatem, w analizowanej sprawie Podatnik winien dokonać korekty, poprzez pomniejszenie podatku naliczonego, o łączną kwotę uprzednio odliczonego podatku naliczonego VAT związanego z zaniechaną inwestycją.

Pomimo, że przepisy ustawy o VATiA nie określały wprost, kiedy (w rozliczeniu za który okres) wspomniana korekta powinna być dokonana, to zdaniem tut. Organu przyjąć należy, iż korekty tej należy dokonać w rozliczeniu podatku za okres, w którym przestały istnieć przesłanki odliczenia w świetle art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VATiA w związku z art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w miesiącu, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji.

W konsekwencji nie jest konieczne dokonywanie korekt deklaracji za poszczególne okresy rozliczeniowe, w których faktycznie dokonano odliczenia tego podatku.

Natomiast w odniesieniu do kwot podatku naliczonego odliczonych pod rządami ustawy o VAT (tj. po 1 maja 2004 r.) zastosowanie w opisanym przypadku mieć będą przepisy art. 91 ust. 8 w związku z ust. 1-5 i 7 tej ustawy.

Zgodnie z pierwszym z wymienionych przepisów korekty kwoty podatku odliczonego dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania. W myśl ust. 5 art. 91 ustawy o VAT korekta powinna być dokonana jednorazowo, w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (w analizowanej sprawie - zmiana przeznaczenia wskutek zaniechania inwestycji).

Reasumując, zdaniem tut. Organu, brak związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, wystąpił w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji.

A zatem, podatek naliczony powinien zostać skorygowany w deklaracji za miesiąc, w którym poniesione wydatki uznano za inwestycje zaniechane (podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj