Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
U.S.31/DGI/412/41/289/06/WK
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.31/DGI/412/41/289/06/WK
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
homologacja
samochód osobowy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik zakupił samochód o ładowności 650,00 kg, który w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest samochodem osobowym, wobec tego podatek VAT został odliczony w niepełnej wysokości. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany od kwoty stanowiącej równowartość 20.000 EURO. W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości czy w świetle definicji samochodu osobowego zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych samochód ten ma być traktowany jak samochód osobowy co oznacza ograniczenie kwoty, od której jest amortyzowany do kwoty 20.000 EURO czy powinien być traktowany jak samochód ciężarowy co daje możliwość amortyzacji od pełnej kwoty zakupu oraz zaliczania ubezpieczenia samochodu w koszty w pełnej wysokości.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2006r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.06.2006r. wystąpił Pan z wnioskiem (uzupełnionym w dniu 05.07.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), dotyczącym amortyzacji samochodu zakupionego na cele prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił Pan samochód o ładowności 650,00 kg, który w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest samochodem osobowym wobec tego podatek VAT został odliczony w niepełnej wysokości. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany od kwoty stanowiącej równowartość 20.000 EURO. W związku z powyższym ma Pan wątpliwości czy w świetle definicji samochodu osobowego zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych samochód ten ma być traktowany jak samochód osobowy co oznacza ograniczenie kwoty, od której jest amortyzowany do kwoty 20.000 EURO czy powinien być traktowany jak samochód ciężarowy co daje możliwość amortyzacji od pełnej kwoty zakupu oraz zaliczania ubezpieczenia samochodu w koszty w pełnej wysokości.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a – 22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Należy zauważyć, że dla celów podatku dochodowego definicję samochodu osobowego zawiera art. 23 ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, nie posiadający homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Zatem w świetle wyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych samochodem osobowym jest samochód spełniający łącznie dwa warunki:

- nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe,

- jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

W świetle powyższego zapisu oraz biorąc pod uwagę, że ładowność zakupionego przez Pana samochodu przekracza 500 kg, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych będzie się on mieścił w kategorii samochodu ciężarowego. Wobec tego ma Pan możliwość amortyzacji w/w samochodu od pełnej kwoty nabycia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

W związku z powyższym może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenie w/w samochodu w pełnej wysokości.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj