Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US/15/PO-II-415/27/06/KD
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/15/PO-II-415/27/06/KD
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
świadczenie usług
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
czy wartość otrzymanych od zleceniodawców w ramach łączącej umowy usługi pośrednictwa handlowego - niezbędnych narzędzi pracy jakimi są samochód, notebook, telefon spowoduje powstanie przychodu w postaci wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń i tym samym rodzi obowiązek zwiększenia przychodów na podstawie art.14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakupione paliwo do samochodu i inne wydatki związane z eksploatacją pojazdu ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 września 2006r. (uzupełnionego w dniu 30.10.2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do przychodów i kosztów z działalności gospodarczej świadczeń wynikających z zawartych umów ze zleceniodawcą na korzystanie z samochodów, notebooków, telefonów stanowiących własność zleceniodawców jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w dniu 22 września 2006r. (wniosek uzupełnił w dniu 30.10.2006r.) zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

1. Stan faktyczny

Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Ze spółką akcyjną (zleceniodawcą) zawarł umowę na świadczenie usług: utrzymywanie stałych kontaktów z klientami, negocjowanie z klientami warunków akcji promocyjnych, koordynowanie płynności zamówień i dostaw, dbałość o właściwą ekspozycję produktów zleceniodawcy u klientów, budowa pozycji firmy poprzez pozyskiwanie nowych kontrahentów, kontrola płatności za sprzedane towary, zbieranie zamówień na towary z podległego rejonu sprzedaży. Spółka ze swojej strony zobowiązuje się do zapłaty za świadczone usługi wynagrodzenia i zapewnienia niezbędnych narzędzi jakimi są samochód, notebook, telefon i inne. Zgodnie z umową o współpracy Podatnik jest obowiązany pokrywać koszty eksploatacji oraz koszty napraw pojazdu i sprzętu. Następnie poniesione przez Podatnika koszty zleceniodawca zwraca na podstawie wystawionej faktury, której wartość stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

2. Zapytanie

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wartość otrzymanych od zleceniodawców w ramach łączącej umowy usługi pośrednictwa handlowego niezbędnych narzędzi pracy jakimi są samochód, notebook, telefon spowoduje powstanie przychodu w postaci wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń i tym samym rodzi obowiązek zwiększenia przychodów na podstawie art.14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakupione paliwo do samochodu i inne wydatki związane z eksploatacją pojazdu...

3. Stanowisko wnioskodawcy

W ocenie Podatnika korzystanie z ww. rzeczy nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art.14 ust.2 pkt 8 updof, ponieważ brak jest podstaw, by stwierdzić, iż korzysta z ww. rzeczy nieodpłatnie. W ramach postanowień umowy, spółka zapewnia korzystanie z samochodu, komputera i innych rzeczy i nie pobiera z tego tytułu opłaty, a poniesione koszty związane z eksploatacją spółka zwraca po wystawieniu faktury. Zdaniem podatnika poniesione wydatki związane z eksploatacją pojazdu, używaniem komputera i telefonu stanowią koszty uzyskania przychodów, a po wystawieniu faktury i zwrocie przez zleceniodawcę poniesionych wydatków stanowią przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po analizie przedstawionego stanu faktycznego w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe i wyjaśnia.

Zgodnie z treścią art. 14 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadku i darowizn.

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia, można jednak przyjąć pogląd, iż pojęcie to nie jest związane z jakąkolwiek zapłatą. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa zawarta pomiędzy spółką (zleceniodawcą), a Podatnikiem (zleceniobiorcą) na korzystanie z samochodu, komputera i telefonu jest umową ekwiwalentną, w której Podatnik zobowiązuje się do wykonywania określonych usług pośrednictwa handlowego, a spółka zobowiązuje się do zapłaty za świadczone usługi, zatem należy stwierdzić, iż przekazanie Panu sprzętu w celu używania go do świadczenia usług pośrednictwa handlowego w imieniu i na rzecz spółki nie jest przekazaniem nieodpłatnym i na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u zleceniobiorcy nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W przedmiotowej sprawie Pan jako zleceniobiorca świadczy określone umową usługi na rzecz spółki – zleceniodawcy i ponosi określone wydatki związane z używaniem przekazanych urządzeń (samochodu, komputera, telefonu), które są następnie zwracane Podatnikowi po wystawieniu faktury.

Z definicji kosztów uzyskania przychodów wyrażonej przepisami art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki: musi istnieć związek przyczynowo- skutkowy (bezpośredni lub pośredni) pomiędzy poniesionym wydatkiem, a osiągniętym przychodem, wydatek nie może być wymieniony w art.23 ustawy oraz winien być prawidłowo udokumentowany.

Zatem, prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, iż poniesione przez przedstawiciela handlowego wydatki związane z używaniem sprzętu udostępnionego przez spółkę będą kosztami uzyskania przychodów, natomiast po wystawieniu faktury i zwróceniu przez spółkę stanowić będą przychód z działalności gospodarczej.

Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce uznaje za prawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 22 września 2006r. (uzupełnionego30.10.2006r.) i postanowił jak w sentencji.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj