Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PM/436-6a/06/MSM
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-6a/06/MSM
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kapitał spółki
spółka cywilna
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy od wniesienia do spółki cywilnej, w formie wkładów, zorganizowanego przedsiębiorstwa należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia (tu data) (data wpływu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej wniesienia do powstającej (tu nazwa) s.c. (tu dwa nazwiska i imiona) - z/s przy ul. (tu nazwa) w K., NIP (tu numer) - wkładu w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa t. j. (tu nazwa) z siedzibą w (tu nazwa) - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia (tu data) (data wpływu) Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych m. in. od wniesienia do powstającej Spółki cywilnej wkładu w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, przedstawiając następujący stan faktyczny:
W dniu (tu data) Podatnik zakupił wraz z żoną Zakład jako zorganizowane przedsiębiorstwo. Następnie w dniu (tu data) założył wraz z żoną Spółkę cywilną, określając wkłady po 50% każdy z małżonków. W umowie Spółki zaznaczono, że wspólnicy w formie wkładów, zobowiązują się wnieść swoje udziały wynoszące po 50% we współwłasności zakupionego w/w przedsiębiorstwa.

Strona pyta, czy od wniesienia do Spółki cywilnej, w formie wkładów, zorganizowanego przedsiębiorstwa należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Z tytułu bowiem zawarcia umowy Spółki nie zapłacono podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatnik nie neguje, że zawarcie umowy spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. k) ustawy o podatku PCC, gdzie podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki. Nie mniej jednak twierdzi, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie należy się w niniejszym przypadku, z uwagi na odliczenie o którym mowa w art. 6 ust. 9 pkt. 5 w/w ustawy.
Tak więc zdaniem Podatnika nie należy płacić podatku PCC od w/w czynności.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście informuje i wyjaśnia:
Zgodnie z definicją zawartą w art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.
Na podstawie art. 1 ust. 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Istotnie jak podaje Podatnik podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy o podatku PCC).Spółki mogą się łączyć, dzielić i przekształcać.
W art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono odliczenia od podstawy opodatkowania przy umowie spółki. Między innymi w pkt. 5 tego artykułu, ustawodawca podaje, iż odlicza się od podstawy opodatkowania przy umowie spółki, wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.
W związku z zasadą jednokrotnego opodatkowania wkładów i kapitałów zakładowych wprowadzono w/w przepis. Odliczenie to nie znajduje jednak zastosowania w niniejszym przypadku. Podatnik zawiązał wraz z żoną spółkę cywilną, a jako wkład zobowiązał się wnieść zakupione wcześniej przez małżonków zorganizowane przedsiębiorstwo. Zatem umowa Spółki nie została zawarta wskutek przekształcenia, podziału lub łączenia spółek. Nie mamy więc tu do czynienia z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, kiedy to wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikająca z umowy spółki lub jej zmiany, była już opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności tj. przed przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek.Ponadto, nadmienia się, że umowa kupna sprzedaży zorganizowanego przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowi odrębną czynność cywilnoprawną.
Biorąc powyższe pod uwagę, przedmiotowa umowa Spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% od wartości wniesionego do Spółki, w postaci wkładów, zorganizowanego przedsiębiorstwa.
Tak więc stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj