Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-49/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-49/06
Data
2006.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
niedobory
odszkodowania
opodatkowanie
utrata towarów


Pytanie podatnika
Czy z chwilą powstania niedoboru eksponatu powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku należnego VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 marca 2006 r. (data wpływu: 28 marca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podatku VAT z tytułu powstania niedoboru eksponatu

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów zakupionych w Norwegii. Podstawowym asortymentem tych towarów są piece grzewcze. Piece te sprzedawane są zarówno we własnych punktach sprzedaży, jak również firmom, które z kolei w ramach swojej własnej działalności gospodarczej sprzedają zakupione u wnioskodawcy przedmiotowe piece. W celu zaktywizowania tej sprzedaży zawarto umowy o współpracy z firmami handlowymi zgodnie z którymi określono m.in., że spółka przekaże na stałą wystawę dla firmy handlowej piec grzewczy stanowiący eksponat wystawowy. Z umowy wynika, iż eksponat ten (mimo że przekazany dla firmy handlowej) będzie stanowił własność wnioskodawcy i znajduje się w jego ewidencji księgowej, zaś firma handlowa nie może nim samodzielnie dysponować bez wiedzy wnioskodawcy. Ponadto ustalono, iż w przypadku gdy pomimo dopełnienia wszystkich formalności powstanie niedobór eksponatu firma handlowa będzie zobowiązana do wypłacenia odszkodowania zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego podatnik zapytuje, czy z chwilą powstania niedoboru powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku należnego VAT. Zdaniem podatnika uwzględniając zapisy art 5 ust. 1 art. 7 ust. 1 art. 8 ust. 1 w przypadku stwierdzenia niedoboru eksponatu i wystąpienia w związku z tym o odszkodowanie nie powstanie z tego tytułu obowiązek zapłaty podatku należnego VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Powyższe przepisy oznaczają, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje wykonywane w ramach działalności gospodarczej chyba, że ze względu na specyfikę danej czynności nie można jej określić jako dostawy towarów, czynności zrównanych z dostawą towarów lub też świadczenia usług. Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu stwierdzić należy, iż niedobory zawinione czy też niezawinione jako nie stanowiące dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu w/w artykułów - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z umową wartością niedoboru eksponatu obciążona jest firma handlowa, której przedmiotowy eksponat został przekazany na stałą wystawę. W świetle regulacji Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.; Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) obciążenie to jest formą odszkodowania za straty poniesione przez Wnioskodawcę. Czynność ta nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj