Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-75/06
z 14 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-75/06
Data
2006.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
niedobory


Pytanie podatnika
Czy należy korygować podatek od towarów i usług (VAT) w związku z powstaniem niedoboru ponadnormatywnego?
W piśmie z dnia 10.10.2006r. Podatnik nadmienił, że podczas inwentaryzacji w sklepie stweirdzono niedobór ponadnormatywny. Za powstały niedobór ponadnormatywny osoba materialnie odpowiedzialna została obciążona.
W ocenie pytającego powstanie niedoboru ponadnormatywnego nie powoduje konieczności korygowania podatku od towarów i usług.
Swoje stanowisko Podatnik uzasadnił tym, że: ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia niedoboru ponadnormatywnego nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.
W ustawie o podatku od towarów i usług przepisem dotyczącym korygowania podatku naliczonego jest art. 91. Zgodnie z przywołanym przepisem, jeżeli zakupy dotyczą zarówno czynności dających prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i czynności niedających takiego prawa, podatnik dokonuje odliczenia podatku naliczonego w dwóch etapach:
poprzez odliczenie wstępne dokonywane w miesiącu, w którym dokonano zakupu,poprzez korektę podatku naliczonego po zakończeniu roku podatkowego.
Przepis art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje obowiązek dokonania korekty w następujących przypadkach:
gdy w trakcie okresu korekty zmianie ulegnie przeznaczenie towaru (art. 91 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług),
gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od zakupionych towarów i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od tego towaru (art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług),zmieniono przeznaczenie towaru przed oddaniem go do użytkowania (art. 91 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług).
Niedobór ponadnormatywny nie został wymieniony w żadnym z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jako przesłanka powodująca obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.
Ponadto Podatnik nadmienił, ze niedobory ponadnormatywne nie zostały wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, jako czynności podlegające opodatkowaniu. Zgodnie z tym przepisem prawa opodatkowaniu podlegają:
odpłatna dostawa towaru i odpłatne świadczenie usługi na terytorium kraju,
eksport towarów,
import towarów,
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
wewnątrzwspónotowa dostawa towarów.


Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez podatnika stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
1)zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124,
2)prawo, o którym mowa w punkcie 1 może zostać spełnione w określonych okresach czasu, wskazanych w art. 86 ust. 10-13 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie realizacja tego prawa została ograniczona warunkami w przepisach art. 88 i 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego wynikającymi z art. 91 ustawy,3)uregulowania ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług dotyczące procedury rozliczania podatku naliczonego odwołują się również do przepisów innych ustaw, w szczególności ustaw o podatkach dochodowych.
W przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcia wymaga jest kwestia korekty odliczonego przez Spółdzielnię podatku VAT naliczonego od zakupionych towarów, których niedobór stwierdzono w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji.

Według normy prawnej wynikającej z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak słusznie zauważył Podatnik, niedobór (utrata) towarów nie został wprost wymieniony, jako przesłanka powodująca obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, jednakże odliczenie podatku naliczonego przy zakupie towarów objętych tym niedoborem jest uzależnione od możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Podatnika odnośnie korekty podatku od towarów i usług naliczonego, przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 10.10.2006r., jest prawidłowe tylko pod warunkiem, że wydatki na zakup towarów objętych niedoborem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Również stanowisko Podatnika, odnośnie korekty podatku od towarów i usług należnego należy uznać za słuszne.
Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). W przepisie tym postanowiono, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2.eksport towarów,
3. import towarów,
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług rozumie sie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. W związku z powyższym niedobory zawinione i niezawinione, jako nie stanowiące dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu wymienionych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym należy uznać, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 10.10.2006r. jest prawidłowe z zastrzeżeniem, o których mowa wyżej.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzeniaZgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj