Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-99/14a/06/DB
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-99/14a/06/DB
Data
2006.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności przez spadkobierców
spadek
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy po jej śmierci córka będzie mogła przejąć i prowadzić firmę z chwilą otwarcia spadku, nie czekając na uprawomocnienie się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.


Stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych zamierza w testamencie zapisać swoją firmę córce.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika córka będzie mogła przejąć i prowadzić firmę z chwilą otwarcia spadku ( po dopełnieniu wszystkich formalności rejestracyjnych ) nie czekając na uprawomocnienie się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z treścią art. 97 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tj.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Przepis art. 97 § 2 cytowanej ustawy stanowi o prawach niemajątkowych związanych z prowadzoną działalnością, przysługujących spadkobiercom pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na własny rachunek.

Z powyższego wynika, iż spadkobiercy przejmują wszelkie majątkowe prawa i obowiązki, a prawa niemajątkowe w zależności od tego czy kontynuują działalność spadkodawcy czy nie. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe ( art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej ). Zasady rozliczania podatku zostały uregulowane w ustawie z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W myśl art. 96 ust. 6 tej ustawy, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika na formularzu VAT-Z dokonuje jego następca prawny ( art. 96 ust. 7 ustawy o VAT ).

Zgodnie z art. 98 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stwierdza, iż spadek otwiera się z dniem śmierci spadkodawcy a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia ( art. 925 Kodeksu cywilnego ). Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Z tym momentem następuje ustalenie, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Powołanie do spadku wynika z ustawy lub testamentu - art. 926 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 1025 KC sąd, na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Stwierdzenie nabycia spadku ma jedynie znaczenie legitymacyjno-dowodowe, a nie materialnoprawne.

W związku z powyższym, do czasu postanowienia o nabyciu spadku oraz dokonania działu spadku, majątek jakim jest przedsiębiorstwo stanowi masę spadkową a zarząd majątkiem spadkowym sprawują spadkobiercy, chyba że został ustanowiony wykonawca testamentu, kurator spadku lub dozór. W przypadku zapisania w testamencie spadku jednej osobie, nabywa ona spadek z chwilą otwarcia spadku, a więc z chwilą śmierci spadkodawcy.

W sytuacji, gdy działalność gospodarcza ma być kontynuowana przez następcę prawnego, ma on obowiązek zarejestrowania się jako odrębny podmiot gospodarczy, gdyż przepisy podatkowe, przepisy ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) nie przewidują możliwości kontynuowania działalności za zmarłego podatnika, który prowadził działalność jednoosobowo. Następca prawny zmarłego może prowadzić przedsiębiorstwo, którego jedynym właścicielem był zmarły po dopełnieniu wszystkich formalności rejestracyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj