Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-11/14a/06/DB
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-11/14a/06/DB
Data
2006.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
kwota wolna
najem


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się do tut. organu z pytaniem, czy jako osoba fizyczna, wynajmująca podmiotowi gospodarczemu budynek gospodarczy i mieszkalny na cele prowadzenia działalności gospodarczej, jest zobowiązana do płacenia podatku VAT od momentu przekroczenia kwoty stanowiącej równowartość 10 000 Euro, czy od momentu zawarcia umowy najmu, przy założeniu, że przed końcem roku zostanie przekroczona kwota stanowiąca równowartość 10 000 Euro.


Stan faktyczny:

Pan ....jest osobą fizyczną płacącą podatek w formie ryczałtu. Wynajmuje on podmiotowi gospodarczemu budynek gospodarczy i mieszkalny na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego tytułu Strona przed końcem roku przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 10 000 Euro.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Strony powinien zacząć płacić podatek VAT od momentu przekroczenia kwoty 10 000 Euro.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat działalności.

W myśl ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły w celach zarobkowych.

W myśl art. 96 ust. 1 w/w ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Jednakże zgodnie z art. 113 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro ( w 2006r. jest to kwota 39 200 zł ). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie z ust. 2 do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Jeżeli wartość sprzedaży przekroczy kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę ( art. 113 ust. 5 Ustawy o PTU ).

W przypadku, gdy podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, wartość sprzedaży uprawniająca do zwolnienia, liczona jest w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę wartość ( art. 113 ust. 9 i 10 ).

Reasumując, Wnioskodawca jest obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług oraz do odprowadzania należnego podatku VAT od momentu przekroczenia kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj