Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/160/2006 PDI/415/24/2006
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/160/2006 PDI/415/24/2006
Data
2006.12.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
licencja
spółka jawna
wartości niematerialne i prawne
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest dokonywanie przez współwłaścicieli licencji odpisów amortyzacyjnych od nakładów poniesionych na zakup tej licencji, nabytej na współwłasność i zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodów ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 15.09.2006 r. przez wspólnika Spółki jawnej w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia stanu faktycznego wynika, że Sp. j. wraz z innym podmiotem Sp. z o.o. podjęły decyzję o wdrożeniu informatycznego systemu zarządzania. Producent oprogramowania wyraził zgodę na dokonanie sprzedaży pełnej licencji oprogramowania obu podmiotom, na zasadzie współwłasności. Sp. j. planuje dokonywać odpisy amortyzacyjne od licencji nabytej na współwłasność proporcjonalnie do wysokości nakładów poniesionych na jej zakup.

Zdaniem podatnika oba podmioty związane współwłasnością licencji oprogramowania mogą dokonywać odpisy amortyzacyjne i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

W myśl art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa (a taką jest spółka jawna) może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Stosownie do przepisu art. 28 ustawy Kodeks spółek handlowych majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tyt. zużycia m. in. wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a - 22o z uwzględnieniem art. 23 powołanej ustawy.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22b ust. 1 ustawy nabyte licencje, autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i zdobniczych oraz know-how, stanowią wartości niematerialne i  prawne i podlegają amortyzacji.

Istotą umowy licencyjnej jest udzielenie jej przez podmiot, któremu wyłącznie przysługuje jakieś prawo do dobra o charakterze niematerialnym, upoważnienia do korzystania z tego prawa innemu podmiotowi na uzgodnionych warunkach.

    Mając na względzie postanowienia zawarte w art. 22b ust. 1 ustawy, nabyte licencje, jako wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
  1. nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  2. przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  3.  są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

W przypadku, gdy dany składnik majątku nie spełnia co najmniej jednego z powyższych warunków, nie ma możliwości wliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do przepisu art. 22g ust. 1 i 3 w/w ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną m. in. o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, o czym mowa w art. 22g ust. 11 w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Z powyższych przepisów wynika, że współwłasność składników majątkowych, do których zaliczamy wartości niematerialne i prawne pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tego samego składnika majątku przez jego współwłaścicieli w sposób określony w w/w art. 22g ust. 11 ustawy i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym zakupiona licencja stanowi majątek spółki jawnej na zasadzie współwłasności, a zatem zostało spełnione jedno z kryteriów zaliczenia tej licencji do środków trwałych spółki, a tym samym możliwości amortyzacji i uznania za koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowej licencji.

Biorąc po uwagę wyżej wymienione uregulowania prawne tut. organ podatkowy stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym, z uwagi na współwłasność przedmiotowej licencji, Spółce jawnej przysługuje prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego składnika majątku, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział wnioskodawcy we własności tego składnika majątku.

Jednocześnie mając na względzie postanowienia przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów oraz wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów należy określić u każdego podatnika działającego w spółce nie będącej osobą prawną (m. in. w spółce jawnej) według zasad rozliczania przychodów określonych w art. 8 ust. 1 ustawy, tj. proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, przy czym w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zatem tut. organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj