Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/1CF/415/IP-132/05/EW
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/1CF/415/IP-132/05/EW
Data
2006.12.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nabycie praw majątkowych
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy w powyższej sprawie ma zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 19.09.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 20.09.2006r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w odniesieniu do stanu, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż:

sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu nabytego w wyniku realizacji roszczeń wynikających z przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279) zwróconego następcom prawnym byłych właścicieli nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Sródmieście

postanawia

uznać przedstawione stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, co następuje.

W dniu 17.12.1938 r. nabyli Państwo zabudowaną nieruchomość położoną w Warszawie. Powyższa nieruchomość objęta została działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279) i z dniem 21.11.1945 r. przeszła na własność gminy miasta stołecznego Warszawy.

Korzystając z uprawnienia wynikającego z art.7 ust. 1 i 2 powołanego dekretu, Pani K. w dniu 27.04.1949 r. złożyła wniosek o przyznanie prawa własności czasowej przedmiotowego gruntu (obecnie prawa użytkowania wieczystego). Prezydium Rady Narodowej orzeczeniem z dnia 23.02.1953 r. odmówiło prawa własności czasowej, stwierdzając, że wszystkie budynki znajdujące się na powyższym gruncie przeszły na własność Skarbu Państwa. W wyniku rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności w/w orzeczenia Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia 07.07.2000 r. stwierdziło nieważność wymienionego orzeczenia.

W związku z powyższym, decyzją z dnia 06.09.2002 r. Burmistrz Gminy Warszawa Centrum, w wyniku realizacji roszczeń wynikających z przepisu art. 7 ust. 1, 2 i 3 i art. 5 w/w dekretu orzekł o oddaniu na 99 lat w użytkowanie wieczyste gruntu położonego w Warszawie wraz z własnością znajdującego się na niej budynku na rzecz następców prawnych byłych właścicieli. W wykonaniu tej decyzji, w dniu 06.12.2004 r. został sporządzony akt notarialny, na mocy którego przedmiotowy grunt został oddany w użytkowanie wieczyste Pani, jako następcy prawnemu byłych właścicieli.

Aktem komunalizacyjnym rangi ustawowej – dekretem z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279) właściciel hipoteczny utracił prawo własności nieruchomości położonej w Warszawie na rzecz uprawnień komunalnych miasta stołecznego Warszawy dla celów jej odbudowy. Realizacja roszczeń wynikających z w/w dekretu poprzez oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu warszawskiego wobec spełnienia przez następców prawnych byłych właścicieli przesłanek przewidzianych w tym akcie prawnym, miała niewątpliwie charakter rekompensacyjny.

Wydanie na podstawie art. 7 ust.1 dekretu z dnia 26.10.1945 r. decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz następców prawnych byłych właścicieli oraz zawarcie przez Burmistrza Gminy Warszawa Centrum z następcą prawnym umowy wieczystego użytkowania gruntu warszawskiego nie może być traktowane jako nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie wydanej decyzji administracyjnej nastąpiło swoiste przywrócenie wywłaszczonej nieruchomości do stanu sprzed wywłaszczenia.

Zwrot utraconego prawa własności w drodze ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nie jest zatem nabyciem, o jakim mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

W związku z powyższym, odpłatne zbycie w dniu 12.09.2006 r. aktem notarialnym zabudowanej nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. S. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Panią stan faktyczny, tutejszy Organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj