Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI-/443-23/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI-/443-23/06
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
aport
osoby fizyczne
przedsiębiorstwa
sukcesja
zbycie
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka z o.o. ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającego z deklaracji podatkowej VAT-7 osoby fizycznej za ostatni okres rozliczeniowy przed zakończeniem działalności, w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa tej osoby fizycznej do tej Spółki z o.o.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15, art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16.08.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie prawa Spółki do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającego z deklaracji podatkowej VAT-7 osoby fizycznej za ostatni okres rozliczeniowy przed zakończeniem działalności, w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa tej osoby fizycznej do firmy A. Spółka z o.o. - jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 17.08.2006 r. Spółka A. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 11.09.2006 r.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 21.03.2006 r. została zawarta umowa spółki z o.o., celem prowadzenia działalności gospodarczej. Wkład jednego z udziałowców został pokryty w postaci niepieniężnej - tj. aportu, istniejącego wówczas Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego A., które było przedsiębiorstwem osoby fizycznej Pani Anny K. Zdaniem Spółki z dniem podpisania umowy, Spółka A. wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego A. (sukcesja generalna). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że PHU A. w dniu 12.05.2006 r. złożyło druk VAT-Z w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności, a ostatnia deklaracja VAT-7 z wykazaną nadwyżką podatku naliczonego nad należnym została złożona 20.06.2006 r.

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy A. Spółka z o.o. ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanego w ostatniej deklaracji tj. za maj 2006 r. przez Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe A., w związku z wniesieniem PHU do firmy A. Spółka z o.o.?

Zdaniem podatnika zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest uzasadniony, gdyż nadwyżka została wypracowana w trakcie działalności zarejestrowanego podatnika VAT, a nowy podmiot wszedł w jego kompetencje zgodnie z art. 93, jako następca prawny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym wyjaśnia:

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Podatnikami zaś, w myśl art. 15 ww. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności.

W przedstawionym stanie faktycznym występuje dwóch odrębnych podatników w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tj. osoba fizyczna i osoba prawna. Szczególną regulację wejścia we wszelkie prawa i obowiązki innego podatnika zawierają przepisy art. 93a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, na które powołuje się Spółka. Przepisy te nie znajdują jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ nie przewidują następstwa w przypadku wniesienia (przystąpienia) do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Stosownie do treści art. 93a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

    1) przekształcenia innej osoby prawnej,
    2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
    - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl art. 93 a § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

    1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    b) spółki kapitałowej,
    2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego Spółka nie ma prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z deklaracji podatkowej VAT-7 osoby fizycznej (za ostatni okres rozliczeniowy), pomimo wniesienia przedsiębiorstwa tej osoby fizycznej do firmy A. Spółka z o.o.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tut. organ podatkowy uznaje, że przedstawione stanowisko podatnika w ww. zakresie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj