Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD I 415/1/76-73/05
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415/1/76-73/05
Data
2005.10.12



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
skutki podatkowe
spółka komandytowa
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta czy zmiany w umowie spółki komandytowej obowiązują od momentu wyrażenia woli przystąpienia do spółki przez nowych wspólników i podpisania aktu notarialnego zmieniającego dotychczas obowiązującą umowę spółki. Wobec powyższego wnioskodawca uważa, iż:
- wszyscy wspólnicy uczestniczą w dochodach i stratach spółki komandytowej na zasadach określonych w zmienionej umowie spółki oraz spółka ta powinna używać nowej nazwy od dnia 01.07.2005 r.,
- pomimo nie złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla spółki komandytowej, z przyczyn proceduralnych, nowego odpisu z rejestru przedsiębiorców i zaktualizowanego zaświadczenia o numerze REGON, dochody uzyskane za okres od dnia 01.01.2005 r. do dnia 31.07.2005 r., z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, wykaże w deklaracji PIT-5L za lipiec 2005 r. w dwóch pozycjach, tj.:
- za okres od dnia 01.01.2005 r. do dnia 30.06.2005 r. - z udziałem w dochodach i stratach spółki - w wysokości 90%
- za okres od dnia 01.07.2005 r. do dnia 31.07.2005 r. - z udziałem w dochodach i stratach spółki - w wysokości 35%.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.08.2005 r., który wpłynął do organu podatkowego w dniu 11.08.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu prezentacji w deklaracji PIT-5L dochodów z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako komandytariusz spółki komandytowej.
Umowę tej spółki sporządzono aktem notarialnym w 2004 r. i zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka rozpoczęła działalność w październiku 2004 r., natomiast w dniu 30.06.2005 r. przystąpiło do niej dwóch nowych wspólników. Ich przystąpienie spowodowało między innymi: zmianę udziałów wspólników w zyskach i stratach spółki oraz zmianę nazwy spółki. I tak, udziały wnioskodawcy w zyskach i w stratach spółki do dnia 30.06.2005 r. wynosiły 90%, natomiast od dnia 01.07.2005 r. wynoszą 35%. Zaistniałe zmiany do umowy spółki wprowadzono aktem notarialnym podpisanym przed notariuszem w dniu 30.06.2005 r.
Zdaniem wnioskodawcy zmiany w umowie spółki komandytowej obowiązują od momentu wyrażenia woli przystąpienia do spółki przez nowych wspólników i podpisania aktu notarialnego zmieniającego dotychczas obowiązującą umowę spółki. Wobec powyższego wnioskodawca uważa, iż:
- wszyscy wspólnicy uczestniczą w dochodach i stratach spółki komandytowej na zasadach określonych w zmienionej umowie spółki oraz spółka ta powinna używać nowej nazwy od dnia 01.07.2005 r.,
- pomimo nie złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla spółki komandytowej, z przyczyn proceduralnych, nowego odpisu z rejestru przedsiębiorców i zaktualizowanego zaświadczenia o numerze REGON, dochody uzyskane za okres od dnia 01.01.2005 r. do dnia 31.07.2005 r., z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, wykaże w deklaracji PIT-5L za lipiec 2005 r. w dwóch pozycjach, tj.:
- za okres od dnia 01.01.2005 r. do dnia 30.06.2005 r. - z udziałem w dochodach i stratach spółki - w wysokości 90%
- za okres od dnia 01.07.2005 r. do dnia 31.07.2005 r. - z udziałem w dochodach i stratach spółki - w wysokości 35%.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna wskazuje jak niżej.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), zwanej dalej " ustawą", przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a ustawy, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy, przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.
Z kolei, stosownie do treści art. 8 ust. 2 ustawy, zasadę wyrażoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
- pkt 1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu i strat,
- pkt 2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.
Wobec powyższego, organ podatkowy informuje, iż zastrzeżenie art. 8 ust. 1a w odniesieniu do art. 8 ust. 1 ustawy, dotyczy jedynie rozgraniczenia przychodów, których uzyskanie decyduje o łączeniu ich, bądź też nie, z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy. Natomiast zasada wyrażona w art. 8 ust. 1 ustawy, wskazująca, że : przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, posiadania lub użytkowania rzeczy lub praw majątkowych - u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe - dotyczy zarówno podatników opodatkowanych według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, jak i podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Także, zasada wyrażona w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazująca o tym, że koszty uzyskania przychodu u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, dotyczy zarówno podatników opodatkowanych według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, jak i podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30 c ustawy. A zatem, przytoczone przepisy ustawy mają zastosowanie w rozstrzygnięciu problemu wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 z 2000 r., poz. 1037 ze zm.), zwanej dalej "kodeksem", zmiany postanowień umowy spółki osobowej (spółka komandytowa jest spółką osobową), wymagają zgody wszystkich wspólników, chyba, że umowa stanowi inaczej.
Wobec powyższego, organ podatkowy informuje, iż zmiany w umowie spółki komandytowej, dotyczące przystąpienia do spółki nowych wspólników, zmiany udziałów wspólników w dochodach i stratach spółki oraz zmiany nazwy spółki - obowiązują od momentu wyrażenia przez wszystkich wspólników spółki, a więc dotychczasowych wspólników jak i nowych, zgody na dokonanie określonych zmian. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 110 § 2 kodeksu, wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1, powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu.
W sprawach nieuregulowanych w dziale III kodeksu, w myśl art. 103 kodeksu, do spółek komandytowych stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że przepisy kodeksu stanowią inaczej. A zatem, zgodnie z art. 51 § 1 kodeksu, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Natomiast art. 51 § 2 kodeksu wskazuje, że udział wspólnika w zysku określony jest w umowie spółki i odnosi się, w razie wątpliwości, również do jego udziału w stratach, co oznacza, iż w umowie spółki jej wspólnicy mogą przyjąć inną zasadę i przyznać wspólnikom spółki zróżnicowane prawa do udziału w zyskach lub w stratach.
A zatem, mając powyższe na uwadze, organ podatkowy wskazuje, iż:
- wszyscy wspólnicy uczestniczą w dochodach i w stratach omawianej spółki komandytowej na zasadach określonych w zmienionej umowie spółki od dnia 01.07.2005 r. oraz spółka ta powinna używać nowej nazwy również od dnia 01.07.2005 r.,
- pomimo nie złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla spółki komandytowej, z przyczyn proceduralnych, nowego odpisu z rejestru przedsiębiorców i zaktualizowanego zaświadczenia REGON, dochody za okres od dnia 01.01.2005 r. do dnia 31.07.2005 r., uzyskane z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, należy wykazać w deklaracji PIT-5L za lipiec 2005 r. - z podziałem na dwa okresy rozliczeniowe, tj.:
- w pierwszym okresie rozliczeniowym należy wykazać kwoty: przychodu, kosztów uzyskania przychodu oraz dochodu lub straty - za okres od 01.01.2005 r. do 30.06.2005 r., przypadające na podatnika, zgodnie z jego udziałem w wysokości 90% w dochodach i w stratach spółki za podany okres,
- w drugim okresie rozliczeniowym należy wykazać kwoty: przychodu, kosztów uzyskania przychodu oraz dochodu bądź straty - za okres od 01.07.2005 r. do 31.07.2005 r., przypadające na podatnika, zgodnie z jego udziałem w wysokości 35% w dochodach i w stratach spółki za podany okres.
Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, rozstrzygnął jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj