Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-268/2/06/GW
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-268/2/06/GW
Data
2006.10.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta
łączenie spółek
łączenie spółek przez przejęcie
następstwo prawne


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinny być składane korekty deklaracji VAT-7 podmiotu przejmowanego za okresy poprzedzające moment połączenia?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 29 września 2006r. nastąpi połączenie Spółki z innym podmiotem będącym osobą prawną. Połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 kodeksu spółek handlowych, tzn. przez inkorporację. Spółką przejmującą będzie Wnioskodawca. Obydwa łączone podmioty mają siedziby w różnych miejscowościach i w chwili obecnej każdy z tych podmiotów objęty jest właściwością miejscową innego naczelnika urzędu skarbowego. Po połączeniu Wnioskodawca jako podmiot przejmujący zachowuje byt prawny. Podmiot przejmowany zostanie wykreślony z KRS. Ze względu na dużą skalę działalności przygotowanie deklaracji VAT-7 w łączonych podmiotach wymaga dużo czasu, tak że deklaracje składane są zwykle w ostatnich dniach ustawowego terminu. Ponadto, z dotychczasowej praktyki wynika, że zarówno Wnioskodawca jak i podmiot przejmowany często składają korekty deklaracji VAT-7. Wątpliwości podatnika dotyczą ustalenia właściwości naczelnika urzędu skarbowego do złożenia korekt deklaracji VAT-7 dotyczących podmiotu przejmowanego za okresy z sprzed wstąpienia w ogół praw i obowiązków.

Zdaniem Wnioskodawcy korekty deklaracji za w/w okresy winny być składane do urzędu skarbowego właściwego dla podmiotu przejmującego, natomiast powinny zawierać dane podmiotu przejmowanego.

Stosownie do art. 93 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jednym z praw podatnika jest prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji. Prawo to zgodnie z art. 81 w/w ustawy realizowane jest poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

W myśl art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż od dnia połączenia spółka przejmująca odpowiada za wykonanie praw i obowiązków spółki przejętej, w tym także do korygowania deklaracji VAT-7 złożonych przez spółkę przejętą, a dotyczących okresów rozliczeniowych sprzed dnia połączenia. Tym samym, organem właściwym dla składanych korekt w/w deklaracji będzie organ właściwy miejscowo dla Wnioskodawcy zgodnie z przepisami art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Jednocześnie należy podkreślić, iż ustawodawstwo podatkowe nie reguluje szczegółowo zasad składania korekt deklaracji przez następcę prawnego, a dotyczących okresów z sprzed wstąpienia w ogół praw i obowiązków. Z przyjętej praktyki organów podatkowych wynika, iż korekta deklaracji winna być wypełniona w sposób umożliwiający jednoznaczne stwierdzenie kto i w czyim imieniu składa przedmiotową korektę. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób wypełnienia korekt deklaracji VAT-7 jest dopuszczalny.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj