Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/14/06
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/14/06
Data
2006.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
samochód
zakup


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od realizacji projektu pn. "Program wyrównywania różnic między regionami - 2005" poprzez zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdy brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek Powiatu z dnia 11.10.2006 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - p.n. "Program wyrównywania różnic między regionami - 2005" poprzez zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdyż brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Powiat zwrócił się w dniu 11.10.2006 r. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podaje, iż w ramach zadań własnych realizuje inwestycję p.n. zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Projekt ten wykonywany był przez Powiat w terminie od 14.09.2005 do 30.11.2005 r. Faktura za zakupiony samochód wystawiona została w dniu 14.11.2005 r. na Powiat. W ramach projektu "Program wyrównywania różnic między regionami - 2005" Powiat uzyskał dofinansowanie ww. zakupu ze środków PFRON, podpisując umowę o dofinansowanie. Dofinansowanie ze PFRON wynosiło 75% wartości samochodu, resztę zapłacił Powiat. Rozliczenia z PFRON R. również dokonywał Powiat. Zakupiony samochód Volkswagen Transporter został przyjęty na stan środków trwałych Powiatu dnia 15.11.2005 r., a następnie przekazany nieodpłatnie Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu. Przekazanie nastąpiło na podstawie Uchwały nr 7/2005 Zarządu Powiatu z dnia 22.11.2005 r. Przedmiotem działalności Ośrodka jest świadczenie usług edukacyjnych, przedmiotowo zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT. Samochód ten służy realizacji ww. usług. Powiat nie korzysta z tego samochodu, jest on wykorzystywany jedynie przez Ośrodek, który nie jest podatnikiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe Powiat wnosi o udzielenia odpowiedzi: Czy realizując inwestycję: tj. dokonując zakupu samochodu, który nie będzie wykorzystywany na cele sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT ma możliwość odliczenia podatku przy zakupie wym. samochodu od dealera Volkswagen?

Powiat przedstawiając własne stanowisko w sprawie - uważa, iż nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, gdyż brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, w związku z wniesionym zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez Powiat faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia, uznać iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w przepisie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji nie będzie związana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu - dotyczy zakupu samochodu przekazanego do Ośrodka świadczącego usługi edukacyjne zwolnione przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT. Biorąc pod uwagę powyższe skoro Powiat jako podatnik podatku VAT, realizując przedmiotową inwestycję nabywa towary i usługi, które nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu to nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego.

Stąd też należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe, iż nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w tej konkretnej sytuacji przy realizacji przez Powiat przedmiotowej inwestycji dot. projektu - p.n. "Program wyrównywania różnic między regionami - 2005" a dotyczącej zakupu samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdyż brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj