Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/115/06/AG
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/115/06/AG
Data
2006.09.28



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
leasing
leasing operacyjny
przedmiot umowy leasingu
rata leasingowa
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 17j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalona w umowie wartość końcowa przedmiotu leasingu, po której korzystający, po upływie podstawowego okresu umowy, ma prawo nabyć ten przedmiot (w ramach tzw. opcji sprzedaży), wpływa na sumę opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - odpowiadających co najmniej wartości początkowej środków trwałych?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uwzględnienia stosownie do art. 17j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wartości końcowej przedmiotu leasingu, stanowiącej cenę, za którą korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu umowy, ustaloną w Ogólnych Warunkach Finansowania Operacyjnego w sumie opłat, o której mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 ww. ustawyuznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 27.06.2006 r. (data wpływu 28.06.2006 r.), uzupełnionym w dniu 13.07.2006 i w dniu 08.09.2006 r. Spółka zwróciła się z pytaniem:
czy na podstawie art. 17j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalona w umowie wartość końcowa przedmiotu leasingu, po której korzystający, po upływie podstawowego okresu umowy, ma prawo nabyć ten przedmiot (w ramach tzw. opcji sprzedaży), wpływa na sumę opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - odpowiadających co najmniej wartości początkowej środków trwałych ?
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. W ostatecznej wersji Umowy Leasingu określono kwotę wstępnej opłaty leasingowej (10% ceny pojazdu, jednorazową opłatę administracyjną 2,50 % ceny pojazdu, kwotę miesięcznej raty (24 raty) w wysokości 3,17% ceny pojazdu (24 x 3,17 % =76,08 %) oraz uzgodniono wartość końcową przedmiotu leasingu (40% ceny pojazdu). Zgodnie z treścią Ogólnych Warunków Finansowania Operacyjnego Leasingodawcy, stanowiących załącznik do tej umowy Spółka, jako leasingobiorca, po zakończeniu podstawowego okresu umowy uprawniona będzie do zakupu przedmiotu leasingu za ustaloną wartość końcową. Ogólne Warunki Finansowania Operacyjnego są integralną częścią Umowy Leasingu. Uregulowania zawarte w nich należy traktować jako uregulowania umowy leasingu.W przedmiotowym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. finansujący nie korzysta ze zwolnień z podatku dochodowego w nim wymienionych.

Zdaniem wnioskodawcy z art. 384 § 1 i 385 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że ogólne warunki umów, w tym również Ogólne Warunki Finansowania Operacyjnego stanowią integralną część umowy oraz są dla stron wiążące, o ile treść indywidualnych ustaleń zawartych w umowie nie stanowi inaczej.W związku z powyższym skoro wartość końcowa jest ustalona w umowie leasingu i zgodnie z ogólnymi warunkami finansowania operacyjnego, zaaprobowanymi przez korzystającego, jest to opłata stanowiąca cenę nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu umowy, to uwzględnia się ją przy obliczaniu sumy opłat ustalonych w umowie leasingu porównywanej z wartością początkową przedmiotu leasingu, o której mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że na podstawie art. 17b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią dla korzystającego koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa spełnia następujące warunki:

  • zawarta została na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  • suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 17j. ust. 1 ww.ustawy, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 i art. 17f ust. 1 pkt 2.Stosownie do art. 17j ust. 2 pkt 1 i 2  do sumy opłat, o której mowa w ust. 1, nie zalicza się:

  1. płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych,
  2. podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie,
  3. kaucji określonej w umowie leasingu wpłaconej finansującemu przez korzystającego.

Jak wynika ze stanu faktycznego, w załączniku Ogólnych Warunków Finansowania Operacyjnego Leasingodawcy do umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którą Spółka zamierza podpisać określona została wartość końcowa stanowiąca cenę, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot leasingu po zakończeniu podstawowego okresu umowy.Zamieszczenie postanowień Stron w załączniku do umowy zamiast w samej umowie nie stanowi przeszkody do uwzględnienia wartości końcowej, za którą korzystający ma prawo nabyć przedmiot leasingu po zakończeniu podstawowego okresu umowy w sumie opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 17j ust. 2 pkt 1-3 ww.ustawy, ponieważ załącznik ten stanowi integralną część umowy leasingu.Do sumy opłat nie zalicza się więc: wyodrębnionych z opłat leasingowych płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, podatków i składek na ubezpieczenie, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ich ciężar. Do sumy opłat leasingowych nie zalicza się również kaucji uiszczonej finansującemu przez korzystającego.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj