Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
US III-443/16/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III-443/16/06
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR


Słowa kluczowe
faktura VAT
produkty rolne
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy nabywając (skupując) produkty takie jak grzyby leśne świeże (PKWiU 01.12.13-00.43), owoce tarniny (PKWiU 01.13.23-00.27), jeżyny (PKWiU 01.13.23-00.44), maliny ogrodowe (PKWiU 01.13.23-00.43) i inne produkty sklasyfikowane w tej grupie, Spółka jest zobowiązana dokumentować te transakcje wystawiając faktury VAT RR ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z dnia 28 sierpnia 2006 roku (uzupełnionym pismem z dnia 07 września 2006 roku) w sprawie obowiązku wystawienia faktury VAT RR.

W dniu 28 sierpnia 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 07 września 2006 roku.

We wniosku Spółka zwróciła się z pytaniem czy nabywając (skupując) produkty takie jak grzyby leśne świeże (PKWiU 01.12.13-00.43), owoce tarniny (PKWiU 01.13.23-00.27), jeżyny (PKWiU 01.13.23-00.44), maliny ogrodowe (PKWiU 01.13.23-00.43) i inne produkty sklasyfikowane w tej grupie, jest ona zobowiązana dokumentować te transakcje wystawiając faktury VAT RR. Zgodnie z wyjaśnieniami Spółki, nabywa ona od rolników w/w produkty, które są produktami rolnymi w rozumieniu art. 2 pkt 20. Produkty te pochodzą ze zbioru dokonywanego osobiście przez dostawców lub przy udziale członków ich najbliższej rodziny.Zdaniem wnioskodawcy w opisanej powyżej sytuacji kupujący powinien udokumentować nabycie wystawiając fakturę VAT RR.

Zgodnie z art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów.

Za produkty rolne zgodnie z art. 2 pkt 20 wyżej wymienionej ustawy uważa się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Z kolei pkt 19 tego artykułu definiuje pojęcie rolnika ryczałtowego - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 15 tej ustawy przez działalność rolniczą - rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Należy więc uznać, że w sytuacji, gdy następuje zakup od rolnika ryczałtowego produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej będzie miał zastosowanie art. 116 i po stronie kupującego, który jest czynnym podatnikiem VAT powstanie obowiązek wystawienia faktury VAT RR.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez wnioskodawcę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj