Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/P/415-0003/06/EC
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/P/415-0003/06/EC
Data
2006.04.14



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kodeks pracy
odszkodowania
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
ugody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody sądowej zawartej pomiędzy Spółką a spadkobiercą byłego pracownika Spółki, z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę podlega opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06 stycznia 2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 17.01.2006 r.), uzupełnionego pismami z dn. 20.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 20.02.2006 r.), z dn. 06.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 10.04.2006 r.) oraz z dn. 06.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 13.04.2006 r.) Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: opodatkowanie odszkodowania, wypłaconego na podstawie ugody sądowej zawartej pomiędzy Spółką a spadkobiercą byłego pracownika Spółki, z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W miesiącu grudniu 2005 r. Sp. z o.o. wypłaciła bratu (dalej spadkobiercy) zmarłego byłego pracownika odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Podstawą wypłaty była ugoda sądowa zawarta pomiędzy Spółką a spadkobiercą. Odszkodowanie wypłacono w kwocie określonej w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Zdaniem Spółki kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 471 ustawy z dnia 26 czerwca1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity z 1998 r. Dz. U. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Stosownie do art. 471 Kodeksu pracy odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Na podstawie art. 631 § 2 Kodeksu pracy wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Wobec powyższego wszelkie niewypłacone należności przysługujące pracownikowi stają się, z chwilą jego śmierci prawem majątkowym. Należy zauważyć, że pojęcie prawa majątkowego nie posiada definicji legalnej w obecnie obowiązującym stanie prawnym.

W doktrynie przyjmuje się, że majątkowy charakter posiadają przede wszystkim prawa związane z własnością oraz prawa na dobrach niematerialnych przedstawiające wartość pieniężną.

Stosownie do art. 631 § 2 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Z treści art. 631 § 2 Kodeksu pracy wynika, iż w zależności od statusu osoby otrzymującej świadczenie po zmarłym pracowniku istnieć mogą dwa alternatywne rodzaje przysporzeń majątkowych. W przypadku braku osób spełniających warunki wymagane dla uzyskania renty rodzinnej, świadczenia po zmarłym wchodzą do spadku i w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega między innymi nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Opisany wyżej stan prawny znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie. Brat zmarłego pracownika - spadkobierca - nie spełnia warunków do uzyskania renty rodzinnej, wobec czego wypłacone mu odszkodowanie stanowi prawo majątkowe, które wchodzi do spadku i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Mając na uwadze powyższe, na Spółce nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego spadkobiercy odszkodowania. Zatem stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj