Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PP/443-105/06
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-105/06
Data
2006.12.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komornik sądowy
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku licytacyjnej sprzedaży nieruchomości komornik jako organ egzekucyjny zobowiązany jest do ustalenia wysokości podatku VAT, a jeżeli tak to czy winien wysokość podatku odprowadzić od ceny nabycia czy wliczyć podatek do tej ceny?


Występując z wnioskiem o udzielenie interpretacji Wnioskodawca podał, iż jako Komornik Sądowy Rewiru I przy Sądzie Rejonowym w Katowicach w postępowaniu egzekucyjnym dokona sprzedaży licytacyjnej działki gruntu w wieczystym użytkowaniu oraz budynku mieszkalnego.

Na podstawie tak przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w przypadku licytacyjnej sprzedaży nieruchomości komornik jako organ egzekucyjny zobowiązany jest do ustalenia wysokości podatku VAT, a jeżeli tak to czy winien wysokość podatku odprowadzić od ceny nabycia czy wliczyć podatek do tej ceny. Jednocześnie Wnioskodawca podał, iż wylicytowana kwota z tytułu sprzedaży zawiera podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ustanawia komornika sądowego, wykonującego czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego płatnikiem podatku od towarów i usług od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów zarówno w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są rzeczy ruchome, jak i nieruchomości.

Stanowisko to jest nieprawidłowe, ponieważ nie każda sprzedaż licytacyjna objęta jest obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku VAT, a tym samym nie w każdym przypadku wylicytowana cena będzie zawierała podatek VAT.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U Nr 8, poz. 60 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. nr 110, poz. 968 ze zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Powyższy przepis dotyczy zarówno przypadku, gdy przedmiotem dostawy są rzeczy ruchome, jak też nieruchomości.

Literalne brzmienie art. 18 ww. ustawy wskazuje, iż komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy dokonanej w wyniku prowadzenia określonego rodzaju egzekucji, ilekroć podejmuje on czynności egzekucyjne. Przy czym w tym przepisie brak jest jednoznacznego wymogu, aby komornik jako przyszły płatnik, dokonywał – w trakcie prowadzenia określonego rodzaju egzekucji – czynności, której bezpośrednim skutkiem jest przeniesienie prawa własności określonego towaru.

Zatem należy jednoznacznie stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości nieruchomości, płatnikiem podatku od towarów i usług jest komornik sądowy.

Zgodnie z § 24 ust. 1 – 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu 3 ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) organy egzekucyjne, określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002r. nr 110, poz. 968 ze zm.), oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) w przypadku sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów; kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki, o których mowa w § 9 i § 11 ust. 1, jak również zawierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych, określonych w ust. 1; jako sprzedawcę wpisuje sie w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawienia faktury uważa się podpisy kierowników egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych), o których mowa w ust. 1.

Kopię faktury, o której mowa w ust. 3, organ egzekucyjny przekazuje dłużnikowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji.

Przepisy § 12-19, §21 ust.2, § 22 i § 23 stosuje sie odpowiednio.

Odnosząc się natomiast do zapytania dot. sposobu wyliczenia podatku VAT tut. Urząd podaje, iż w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Powyższe oznacza, iż podatek VAT znajduje się w cenie transakcji (o ile transakcja ta podlega opodatkowaniu).

Jednocześnie, należy zauważyć, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu.

Reasumując, w sytuacji opisanej we wniosku dla ustalenia czy przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wystąpi podatek od towarów i usług niezbędne jest ustalenie:

  1. Czy dłużnik posiada status czynnego podatnika VAT?
  2. Czy nieruchomość jest towarem używanym (art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 6 ww. ustawy)?
  3. Czy przedmiotowy budynek mieszkalny, o którym mowa we wniosku jest trwale z gruntem związanym (§ 5 ust. 7 i § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)?

Ustalenie powyższych okoliczności jest niezbędne do prawidłowego ustalenia przez płatnika czy w przypadku przedmiotowej transakcji w cenie sprzedaży wystąpi podatek VAT oraz czy płatnik ma obowiązek jego naliczenia i pobrania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj