Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/70-2/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/70-2/06
Data
2006.09.19



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
koszty pośrednie
ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy poniesione przez spółkę koszty udostępnienia akcji pracownikom spółki na podstawie przepisów ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji, takie jak: koszt zakupu komputera, programu komputerowego, druku akcji, materiałów biurowych, opłat pocztowych, ogłoszeń w prasie, stanowią koszty uzyskania przychodów?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Z. S.A. z dnia 27.07.2006 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym przez wnioskodawcę stanem faktycznym opisanym we wniosku, na podstawie ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji pracownicy spółki nabyli nieodpłatnie 15 % akcji Z. Wydane na podstawie powołanej wyżej ustawy, rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 29.01.2003 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników nakłada na prywatyzowane spółki obowiązki związane z udostępnieniem akcji pracownikom. W celu spełnienia obowiązków ustawowych spółka dokonała zakupu komputerów, programu komputerowego, za pomocą którego spółka prowadzi księgę akcji, sporządziła dokumenty akcji dla uprawnionych pracowników, poniosła również koszty materiałów biurowych, opłat pocztowych i ogłoszeń w prasie. Ponadto kodeks spółek handlowych zobowiązuje zarząd do prowadzenia księgi akcji i wydawania dokumentów akcji akcjonariuszom. Zapytanie podatnika brzmi następująco: czy poniesione przez spółkę koszty udostępnienia akcji pracownikom spółki na podstawie przepisów ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.), takie jak: koszt zakupu komputera, programu komputerowego, druku akcji, materiałów biurowych, opłat pocztowych, ogłoszeń w prasie, stanowią koszty uzyskania przychodów. Według stanowiska wnioskodawcy, wyżej wymienione koszty, poniesione w celu udostępnienia akcji pracownikom spółki na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez Z., stwierdza, co następuje:

Według art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z treścią przytoczonego powyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Zasadniczym kryterium zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy kosztem a uzyskanym przychodem. Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z funkcjonowaniem firmy. Jeżeli poniesione koszty można bezpośrednio powiązać z przychodem, to koszty te powinny być przyporządkowane do okresu rozliczeniowego, w którym nastąpił przychód. Natomiast koszty, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio powiązać z określonym przychodem, dotyczące całokształtu działalności są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Wydatki poniesione w związku z obsługą akcji udostępnionych nieodpłatnie pracownikom (koszty ogłoszeń w prasie, sporządzenie listy uprawnionych do nabycia akcji pracowników, koszty zakupu materiałów biurowych, komputera i programu komputerowego) nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika. Niewątpliwie jednak wiążą się z prowadzoną przez niego działalnością, tym bardziej, iż rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 29.01.2003 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (Dz. U. Nr 35, poz. 303) nakłada na prywatyzowane podmioty obowiązki związane z udostępnieniem akcji pracownikom.

Z tych też względów poniesione przez spółkę (i wymienione we wniosku) koszty związane z udostępnieniem akcji pracownikom na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj