Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf 415/45/2006
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf 415/45/2006
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budowa budynków
kredyt refinansowy
odsetki od kredytu
spłata kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy w można odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na spłatę poprzedniego kredytu mieszkaniowego i dokończenie budowy domu jednorodzinnego z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 26b ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu podania z dnia 20.09.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione w podaniu stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 12.11.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.11.2006 r.) zwrócili się państwo z w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zwrócili się państwo z zapytaniem, czy mają prawo do odliczenia w roku 2006 wydatków poniesionych w 2005 r. na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zaciągnęli państwo kredyt mieszkaniowy w P. Zgodnie z załączoną do wniosku umową kredytową z dnia 4.04.2005 r., przeznaczeniem kredytu było dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Podali państwo, iż trzyletni okres od wydania zezwolenia na budowę do czasu uzyskania zgody na użytkowanie budynku został zachowany (inwestycja została rozpoczęta w 2004 r., a zakończona w 2006 r.). Następnie kredyt ten został przeniesiony do innego banku, tj. P. (umowa w załączeniu wniosku), z powodu odmowy przez bank P. podwyższenia kwoty kredytu. Podają państwo, że brak dofinansowania byłby równoznaczny z brakiem możliwości dokończenia inwestycji w ciągu wymaganych trzech lat. Koszty związane z przeniesieniem kredytu ponieśli państwo z własnych środków. Kredyt ten w całości przeznaczony został na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Państwa zdaniem odliczenie odsetek od kredytu jest uzasadnione.

W myśl przepisu art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego. Z treści powyższego przepisu wynika, iż odliczeniu podlegają wyłącznie te odsetki, które dotyczą kredytu zaciągniętego na ściśle określony cel, tzn. zabezpieczenie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

W art. 26b ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, określającym dodatkowe warunki uprawniające podatnika do skorzystania z ulgi odsetkowej, ustawodawca wskazał z kolei, że: kredyt (pożyczka) został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1. Analiza treści wyżej wskazanych przepisów wskazuje, że w pojęciu inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, nie mieści się sytuacja, w której podatnik zawrze umowę kredytową w celu spłaty wcześniejszego kredytu, z którego finansował przedmiotową inwestycję.

W części II § 2 załączonej do wniosku umowy kredytowej zawartej w dniu 3.04.2006 r. z bankiem P. zapisano, że przedmiotowy kredyt został zawarty "na spłatę kredytu mieszkaniowego w P. i dokończenie budowy domu jednorodzinnego z przeznaczeniem na potrzeby własne." W związku z powyższym stwierdzić należy, iż przysługuje państwu prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od nowego zaciągniętego kredytu tylko w przypadku, gdy nowy kredyt został zaciągnięty na cel wymieniony w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie na spłatę pierwotnego kredytu mieszkaniowego. Przeznaczenie bowiem kredytu mieszkaniowego na inny niż wymieniony w treści przepisu cel mieszkaniowy nie może z uwagi na brak wyraźnego ustawowego zapisu skutkować możliwością stosowania odliczeń od podstawy opodatkowania zapłaconych z tego tytułu odsetek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj